Malina (Rubus ideaus) je ďalší vzácny príbuzný z rodu Rosacea. Rastú všade na lesných rúbaništiach, svahoch a poznáme aj mnoho záhradných kultivarov. Podobne ako jahody, aj maliny poskytujú dvojaký osoh – plody a listy. Listy zbierame od júna do septembra a používame ich vo forme záparu alebo odvaru pre obsah trieslovín, kyseliny mliečnej a jantárovej pri hnačkách, hemoroidoch a pred pôrodom na prípravu pôrodných ciest. Plody majú väčšinou červenú farbu, ale vedeli ste, že existujú aj žlté, fialové či čierne varianty?
Predpokladá sa, že pochádzajú z východnej Ázie. Najviac ich v osemdesiatych rokoch pestovali ZSSR, Poľsko, Maďarsko a NSR.
Maliny poskytujú neobyčajne silnú antioxidačnú ochranu. Obsahujú kyselinu ellagovú, ktorá zabraňuje nežiaducemu ničeniu bunkových membrán a iným štruktúram v tele neutralizovaním molekúl s obsahom nadmerne reaktívneho kyslíka, nazývaných, ako dobre viete, voľné radikály. Kyselina ellagová zároveň redukuje oxidáciu LDL cholesterolu (toho zlého) a chráni funkciu ciev – teda podporuje zdravie srdca a ciev.
Maliny tiež obsahujú antokyaníny s unikátnymi antioxidačnými a antimikrobiálnymi vlastnosťami, vrátane ochrany pred premnožením napríklad kandidy, spôsobujúcej vaginálnu infekciu. Ďalej v nich nájdeme fantastické látky ako sú kvercetín, kaempferol a antokyaníny, ktoré malinám dodávajú výraznú červenú farbu. Majú málo kalórií a veeeľa vlákniny.
Maliny sú výborným zdrojom týchto látok
látka | množstvo | %DOD |
mangán | 1,2 mg | 62,0 |
Vitamín C | 30,8 mg | 51,3 |
vláknina | 8,3 g | 33,4 |
(nájdeme v 1 šálke = 123 g malín)
Čo hovorí najnovší výskum?
- Maliny patria k najlepším potravinám, ktoré možno odporučiť v rámci prevencie vzniku močových kameňov – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29518971
- V experimente, ktorý imitoval vznik a šírenie rakoviny dutiny ústnej, čierne maliny aj ich hlavný polyfenol (elagová kyselina) významne prispievali k ochrane pred vznikom a šíreniu tejto rakoviny – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29068672 a https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29109723
- Maliny už v dávke 200 g výrazne chránia cievny endotel a zlepšujú jeho schopnosť reagovať na fyziologickú záťaž = maliny zlepšujú prekrvenie a chránia cievy pred aterosklerózou – dávka 200 g mala u ľudí klinický účinok už o 2 hodiny a tento účinok pretrvával 24 hodín! – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29109723
Zaujímavé nápady, ako servírovať maliny:
Malinová omáčka: rozmixujte misku malín s 2 PL medu na stredne rýchlosti mixéra. Preceďte. Omáčkou polejte maliny zmiešané s nasekanou horkou čokoládou a plátkami mandlí. Alebo ju použite ako omáčku/polevu pre rôzne dezerty.
Maliny s citrónovou omáčkou: v malej miske zmiešajte 3 PL medu, 2 čl citrónovej šťavy a 1 čl citrónovej kôry a polejte ňou čerstvé maliny
Malinovo-jogurtová poleva: biely nízkotučný jogurt rozmixujte s malinami, medom a čerstvo nasekanou mätou a máte skvelú polevu napríklad na wafle, mňam ?
Pravidelná konzumácia malín pôsobí liečebne pri poruchách trávenia a mnohých ďalších stavoch poškodeného zdravia. „Kto má niečo dočinenia so zápchou, reumatizmom, hemoroidmi alebo pečeňovými či obličkovými chorobami, ten urobí dobre, keď podstúpi malinovú kúru. Bude sláviť úspech!“, odkazuje nám MUDr. Schneider zo Švajčiarska. Skúsite to? Každé vaše podobné rozhodnutie musí byť však konzultované s vašim lekárom a počas ovocných kúr by ste mali byť pozornejšie sledovaný.