Časté otázky

Časté otázky

Chcela by som sa spýtať otázku, ak má žena cysty na prsiach ako často môže užívať ľanové semienko pomleté, alebo radšej len olej ? A sóju ? Čím viac fytoestrogénov tým lepšie ?
Fytoestrogény sú v zmysle rizika možného karcinómu prsníka úplne bezpečné aj v prevencii, aj u pacientov, ktorí už karcinóm majú. To znamená, že nemusíte mať obavy konzumovať či už ľanové semeno, olej alebo sóju.

Dobrý deň, veľmi rada by som Vás chcela poprosiť o radu. Som v 20.týždni tehotenstva, mám zistenú histamínovú intoleranciu. Chcela by som vedieť, či v mojom prípade by som mohla užívať probiotiká, ktoré by v tehotenstve boli vhodné a či to negatívne neovplyvní HIT.
Probiotiká počas gravidity užívať môžete. Je to dokonca vhodné. Píšeme o tom aj v kniheNávod na prežitie pre bejby.

Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o informáciu, aké mlieko je najvhodnejšie a najzdravšie pre môjho 1,5 ročného syna, ktorého som doteraz plne dojčila a či je vôbec vhodné pokračovať v podávaní nejakého mlieka. Je lepšie dávať kozie (napr. BIO sušené), alebo ovčie mlieko?  O kravskom mlieku som čítala veľmi veľa negatívnych informácií.
Do troch rokov odporúčame iba mlieka adaptované, napr. Nutrilon Soya, inak podrobné zaraďovanie mliečnych výrobkov podľa veku, aj podrobné informácie o mlieku a mliečnych výrobkoch, nájdete v našej publikácii – Návod na prežitie pre bejby + Hneď to bude anjelik.

Počúvam, aký zdravý je zázvorový čaj. Kúpila som si ho ale pri prečítaní účinku, som v dileme. Preto, lebo zázvor pôsobí na krvný obeh. MOŽEM PIŤ ZÁZVOROVY ČAJ, KEĎ UŽÍVAM WARFARÍN  ?
Pravidelná konzumácia zázvoru môže znížiť zrážanlivosť krvi a teda podporiť a zvýšiť účinok warfarínu. Táto kombinácia teda nesie určité riziko. Ak chcete piť zázvorový čaj pravidelne, treba si nastaviť stabilnú dávku a s lekárom k tomu nastaviť liečbu.

Chcela by som sa opýtať či mi môže nejako poškodiť konzumácia sóje ( 3x týždenne 3 polievkové lyžice). Konzumujem ju kvôli tomu, lebo som počula že obsahuje hormón progesterón. A keby ste mi mohli poradiť, v akým potravinách sa tento hormón ešte nachádza?
Konzumácia sóje a výrobkov z nej zdraviu neškodí, naopak – podporuje ho. Chráni voči viacerým ochoreniam. Bohužiaľ, hormón progesterón sa v nej nenachádza, sú v nej tzv. fytoestrogény, ktoré sa svojím účinkom podobajú estrogénom, avšak fungujú trochu inak.
Bohužiaľ, nemáme priestor na podrobnejšie vysvetlenie. Určite však nájdete o tejto téme viac aj na našej webstránke – Skoro všetko o sóji.

Chcela by som sa Vás opýtať na Váš názor na jedenie horkých marhuľových jadierok ako prevenciu rakoviny kvôli obsahu vitamínu B17 v nich (preventívna dávka 5 až 7 jadierok denne). S manželom sa snažíme žiť podľa Vašich kníh, keďže v jeho vzdialenejšej aj najbližšej rodine, bolo dosť prípadov rakoviny a preto by ma veľmi zaujímal Váš názor. Ako dieťa si pamätám, že je možné sa s nimi priotráviť.
Bohužiaľ nepoznáme žiadne dôveryhodné štúdie, ktoré by dokázali, že takéto opatrenie má v prevencii rakoviny zmysel.

Dobrý deň, zaujala ma Vaša ponuka detoxikačnej kúry – chcela by som najskôr vyskúšať 7- dňovú kúru a začiatkom budúceho roka 30-dňovú pod dozorom lekára, chcela by som sa opýtať, či je možné v jedálničku nahradiť ryžu natural celozrnnými ryžovými chlebíkmi tzv. polystyrenovými chlebíkmi tiež varenú pšenicu tými istými chlebíkmi ale pšeničnými alebo špaldovými, taktiež celozrnný chlieb príp. hrianky celozrnnými macesami?
Principiálne je to možné, ide však o potraviny s nižšou výživovou hodnotou a nižším podielom vody, takže treba zvýšiť príjem tekutín.

Dobrý deň. Som na intenzívnej diabetickej liečbe už 3 roky. Mám 61 rokov. Pravidelne plávam a manuálne pracujem na chalupe, kde aj bývam. Každoročne skonzumujem minimálne 60 kg orechov, lebo mi aj veľmi chutia. Nezvyšujú glykémiu a mám výborný cholesterol. Nemám žlčník. Pred mesiacom som si pošmyknutím zlomil nohu a hojenie je veľmi pomalé, nevidieť kalus. Dozvedel som sa, že vlašské orechy pôsobia negatívne na vápnik v kostiach. Myslíte si, že táto prehnaná konzumácia mohla mať vplyv na ľahké zlomenie nohy a pomalé hojenie? Mám prestať s ich konzumáciou? Čo mi odporučíte konzumovať, prípadne ktoré lieky alebo výživové doplnky užívať?
Je vylúčené aby boli príčinou vlašské orechy, záleží však aj na vašom zložení ostatnej stravy. Je tam napr. dosť vitamínu C (ovocie a zelenina)? Ako preparát odporúčame napr. Inovo 5 od firmy Barnys. Netreba zabúdať ani na vitamín D (denne asi 800-2000 IU).

Chcem sa opýtať či napr. 1-2 vajcia týždenne sú problém. Keďže nie som striktný vegetarián. Jem pomerne dosť rýb a asi raz za mesiac až dva varím slepačiu polievku z dedinskej sliepky. /Iné mäso už roky nejem./ A tu sa chcem opýtať keďže neodporúčate jesť vnútornosti. Patria k nim aj tie zo sliepky? / srdce, žalúdok, pečienka/.
1-2 vajcia týždenne nie sú problém, vnútornosti (ani tie z dedinskej sliepky) ani vývary z mäsa neodporúčame.

Rada by som sa Vás opýtala na váš názor ohľadom vyprážaných jedál…moja mamina sa so mnou stále háda a presviedča ma o tom že vyprážané nie je nezdravé, pretože si prečítala jeden článok s nadpisom ,,aj vyprážané jedlo môže byť zdravé“…vraj to záleží od toho ako zohrejeme olej…prosím Vás ozrejmite mi to ako to je…neverím tomu že vyprážané jedlo neškodí…
Vyprážané samozrejme zdravé nie je… pre podrobnejšie informácie odporúčame aj náš článok „Bravčová masť, maslo, vajcia – a biznis?„, ktorý nájdete na našej webstránke.

Chcem Vás poprosiť o radu ohľadom stravovania malých detí. Konkrétne mám syna starého rok a pol. Veľmi rád papá mleté slnečnicové semiačka. Je to pre neho v tomto veku vhodné? Ak áno v akom množstve? A čo ostatné semiačka ako ľan, tekvica, prípadne mandle a iné orechy? Môžu sa aj deti napr. od jedného roka stravovať podľa receptov z knihy Hneď to bude? Záleží mi na zdravej strave môjho syna a nerada by som robila z nevedomosti zásadné chyby…
… záleží na tom, či rodičia dieťaťa sa liečia na alergické ochorenie alebo nie. Podľa toho je vhodné zvoliť stupeň opatrnosti. Ak ste vy alebo Váš manžel alergici, zaraďte všetky orechy a sezam až po ukončenom prvom roku dieťaťa. Pokiaľ nie, sezam a vlašské orechy majú najsilnejší alergizujúci potenciál, tie je vhodné zaradiť až ku koncu prvého roka života dieťaťa, ostatné olejnaté semená (slnečnica, tekvica) je možné v pomletej podobe (napríklad primiešané do obilninovej kaše) zaradiť už od 6-9 mesiaca, ostatné druhy orechov (mandle, kešu, para, lieskovce: pozor na skladovanie, kupujte radšej bio produkty balené v ochrannej atmosfére) môžete v pomletej podobe postupne skúsiť zaradiť už od 9. mesiaca. Dodržiavajte pri zaraďovaní každej novej potraviny odstup minimálne 3-4 dni a v prípade vzniku vyrážok, hnačky alebo iných ťažkostí sa o použíití potraviny poraďte s vašim pediatrom.

Chcel by som sa spýtať, či pri detoxikácii organizmu môžem používať aj Slatinský celozrnný chlieb?
Určite áno

Som v 8. týždni tehotenstva – a mám typické príznaky – je mi neustále „ťažko“ od žalúdka. Snažím sa teraz jesť veľa ovocia a zeleniny, ale po ovocí /kivi, pomaranče, mandarínky/ mám pocit kyslosti a pálenia. Ale minule som si dala POMELO – a bolo to ako „balzam“ na žalúdok. Preto sa chcem opýtať, nakoľko som túto informáciu na internete nenašla, či neviete – či je pomelo – zásadotvorné alebo kyselinotvorné? Lebo mám pocit, že zásadotvorné a potom by som mala po tom nepríjemnom pocite v žalúdku.
V AKV nevyužívame delenie potravín na zásadotvorné a kyselinotvorné. S viacerými tvrdeniami tejto teórie totiž nesúhlasíme. Platí však, že citrusy veľmi často zhoršujú pálenie záhy nielen u tehotných žien ale aj u ostatných ľudí, ktorých tento problém trápi. Odporúčame Vám vo výbere citrusov riadiť sa vlastnou skúsenosťou: konzumovať tie, ktoré Vám robia dobre a vyradiť tie, ktoré Vaše ťažkosti zhoršujú.

Chcela by som vedieť Váš názor na -minerály v koloidnom stave?
Nemáme žiadne informácie o dôkazoch, že by minerály v koloidnom stave mali lepší účinok.

Esenciálne mastné kyseliny si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám. Sú tieto kyseliny v masle RAMA ? Ako je lepšie natierať na chlieb? Alebo sa môže dávať maslo do polievky?
V žiadnom nátierkovom tuku nie je dostatočné množstvo esenciálnych mastných kyselín, ktoré by pokryli pri zdravej nízkej spotrebe vašu dennú dávku esenciálnych mastných kyselín. Lepším zdrojom je panenský ľanový olej, konopný olej, tekvicový olej, vlašské orechy, mleté ľanové semeno. Z olejov stačí denne skonzumovať 1-2 čaj. lyžičky.

Zaujíma ma, či je zrnková káva naozaj škodlivejšia ako rozpustná. Pijem denne 2 šálky zrnkovej /rozpustná mi nechutí/.Kúsky zrniek sa vraj usadzujú v tele a robia „šarapatu“?
Najlepšie je použiť kvalitnú mletú kávu a po zaliatí prefiltrovať cez papierový filter.

Chcela by som sa spýtať aký glykemický index má bryndza a či je vhodná z hľadiska zdravej výživy?
Bryndza má nízky glykemický index, rovnako ako každá iná potravina, ktorá obsahuje málo sacharidov. Čo sa týka jej zdravotných účinkov, je veľký rozdiel, či posudzujeme bryndzu probiotickú (v obchode bežne nekúpite) alebo bryndzu pasterizovanú. Probiotická bryndza určite patrí medzi zdraviu prospešné potraviny, čo sa už o pasterizovanej bryndzi povedať nedá. Nepasterizovaná bryndza sa však zase spája s určitým rizikom listeriózy.

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám veľmi rada mlieko a mliečne výrobky. Čítala som, že v mlieku sa ale nachádzajú bielkoviny, ktoré sú ťažko stráviteľné, dostávajú sa do pečene a môžu prispievať k zhoršeniu akné. Je to pravda?
Mlieko a mliečne výrobky môžu vyvolávať alebo zhoršovať akné, presný mechanizmus účinku sa ale nepozná. Skôr sa predpokladá, že ide o vplyv hormónov, alebo jódu, ktoré sa v mlieku nachádzajú.

Prosím Vás o názor na užívanie rybieho oleja (v tekutom stave)u dospelých (odporúčate ho? v akých dávkach a ako dlho ho možno užívať?).
Rybí olej neodporúčame, skôr výživové doplnky s obsahom omega-3 mastných kyselín, vyrobené z čistených alebo kontrolovaných surovín napr. ZenixX Vital alebo ZenixX Balance. Dávkovanie odporúčame individuálne podľa účelu použitia.

Chcel by som sa opýtať,aký máte názor na používanie kokosového oleja na varenie,fritovanie…?
Kokosový olej má vysoký obsah nasýtených mastných kyselín, takže je pri tepelnej úprave určite stabilnejší ako iné druhy olejov, avšak práve z dôvodu vysokého obsahu nasýteným mastných kyselín to nie je dobré s jeho množstvom preháňať… Navyše, principiálne odporúčame potraviny pripravovať inak ako vyprážaním a fritovaním – to je krok číslo jedna 🙂

Zaujíma ma Váš názor na konzumáciu farmárskych mliečnych výrobkov, ktoré pochádzajú z nepasterizovaného mlieka, či už kravského, kozieho alebo ovčieho a ich potrava bola hlavne čerstvá pastvina a mali voľnosť pohybu. Tieto výrobky majú podstatne vyšší podiel omega-3 mastných kyselín a ich prínos pre ľudský organizmus je nezanedbateľný. Narozdiel od mliečnych výrobkov z mlieka, kde dobytok bol krmený obilninovou zmesou a väčšinu ich života bol ustájnený s nedostatkom pohybu. A taktiež aký máte názor na hovädzie, kuracie mäso ktoré má pôvod na čerstvej pastvine a voľnosti pohybu?
Určite súhlasíme s tvrdením, že bio produkty sú výborným riešením, či ide o rastlinné alebo živočíšne potraviny. V každom prípade však platí, že strava má byť zameraná na rastlinné zdroje a iba dopĺňaná živočíšnymi.

Riešime s manželkou škodlivosť kofoly koly bez cukru , nechce ju kupovať, lebo že jej rozbije inzulín a dostane cukrovku. Chcem sa opytať či je to opodstatnené ,alebo nie. Nejedná sa o hektolitre ale pohár ku obedu a,p. ?
Asi nepotešíme ani jedného ani druhého :-): kofola s cukrom ani bez cukru inzulín nerozbíja a nespôsobuje cukrovku. Na druhej strane má plno iných negatívnych účinkov na zdravie. Ak sa sústredíme na kofolu bez cukru, stále je to nealko nápoj, ktorý obsahuje rôzne iné prídavné látky, ktoré napríklad môžu spôsobovať zvýšené straty vápnika a tak pri pravidelnom používaní (jeden pohár každý deň nie je až tak málo) môže významne prispievať napr. k riziku osteoporózy. AKV vo všeobecnosti nealko nápoje (bez ohľadu na to, či obsahujú cukor alebo sladidlo) neodporúča. A názory AKV na umelé sladidlá nájdete tu: Pravdy a klamstvá o cukre a umelých sladidlách.

Už asi 5 rokov raňajkujem ovsenú kaču so sezónnym ovocím. V poslednom roku to striedam obdeň s pohánkovou kašou. Dočítal som sa, že časté resp. dlhšie konzumovanie pohánky nemusí mať priaznivý účinok. Je to pravda?
Nepredpokladáme, že by dlhodobé užívanie pohánky mohlo uškodiť, ale v každom prípade odporúčame jednotlivé obilniny striedať. Dôležité je najmä to, aby bola strava hodnotná a pestrá.

Chcem sa spýtať na Váš názor na správnosť môjho postupu. Každú druhú stredu si spravím tzv. vodný deň. Celý deň nejem, iba pijem vodu, konkrétne vodu z vodovodu, čistú, bez akýchkoľvek prísad, len ju nechám polhodinky postáť, nech získa izbovú teplotu. Počet pohárov si značím, aby som v priebehu dňa vypil 4,5 až 5 litrov. Začal som s tým pred rokom ako s tzv. ohľaduplnou detoxikačnou kúrou. Keďže som v poslednej dobe počul na to protichodné názory, chcem sa opýtať na Váš názor, či to je dobrá vec?
Jeden detoxikačný deň v týždni je úplne v poriadku, ale množstvo tekutín, ktoré vypijete je možno zbytočne vysoké. Úplne stači aj to bude do 3,0 – 3,5 l za deň. Môžete piť aj čisté zeleninové šťavy.

Zaujímal by ma Váš názor na sladenie listami príp. extraktom z rastliny “ Stévia sladká“. Mne dostupné informácie sú dosť rozporuplné. Viem, že v EÚ rastlina ako sladidlo nie je schválená, ale v niektorých štátoch ano. A že v Južnej Amerike ju používali indiáni ako sladidlo od nepamäti. Môže mať nejaké vedľajšie účinky?
Podľa našich informácií by malo byť sladenie stéviou bezpečné, samozrejeme v rozumných dávkach (podľa hesla: sladiť čo najmenej :-). Za predpokladu, že sa používa schválený prípravok. Podľa našich informácií sú také v USA len dva v EU žiady.

Rada by som vedela, či je zdraviu prospešné jesť tofu každý deň?
Jesť tofu každý deň je určite prospešné, samozrejme pokiaľ nemáte alergiu na sóju 🙂

Mohli by ste mi odpovedať na otázku, či je možné pri lupienke nahradiť klasický ocot umeoctom, alebo škodí aj ten ?
Akýkoľvek ocot nie je pri psoriáze vhodný. Pri psoriáze nie je vhodný žiadny ocot, ani potraviny, ktoré ho obsahujú (horčica, nakladaná zelenina a pod.). Rovnako nevhodná však môže byť aj kyslá kapusta, kde ocot nie je pridávaný.

Dobrý den, budu velmi potěšena pokud mi odpovíte na otázku „Bezpečí konzumace luštěnin
a sóji ve vztahu ke štítné žláze – účinky obsažených strumigenů“. Stravuji se vegetariánsky již 7 let, ale poslední dobou tíhnu spíše k veganství, ale zatím jsem stále vegetariánka. Jelikož konzumuji hodně luštěnin, především sóji (sójové mléko, sójové jogurty, tofu, tempeh), bojím se, aby obsažené strumigeny neměly vliv na mou štítnou žlázu a neublížila jsem si tím. Můžete mi sdělit zkušenosti nebo stanovisko k sóje ve vztahu ke štítné žláze, nebo poslat odkaz, kde si to mohu přečíst.

Strumigény sú prirodzene sa vyskytujúce organické alebo anorganické látky v prírode, ktoré buď bránia tvorbe hormónov štítnej žľazy (napr. tyroxín) alebo blokujú ich účinok. Dôsledkom môže byť zväčšenie štítnej žľazy (struma) a zníženie jej funkcie. V riziku sú najmä geneticky predisponovaní jedinci, jedinci s nízkym príjmom jódu v strave a pacienti s ochorením štítnej žľazy. Strumigény, ktoré sa nachádzajú v kapustovitej zelenine, zabraňujú tvorbe tyroxínu a vzniknutá struma sa dá vyliečiť iba podávaním hormónu. Naopak, strumigény v strukovinách, vrátane sóje, neblokujú priamo štítnu žľazu a preto vzniknutú strumu je možné liečiť jódom. Okrem týchto najznámejších strumigénov do skupiny strumigénov zaraďujeme aj dusičnany, jodičnany, sulfonamidy, mnohé antibiotiká, niektoré pesticídy a insekticídy a iné látky.
Ako sa ale správať, aby k vzniku strumy nedošlo?
– dávajte prednosť fermentovaným sójovým výrobkom
– zabezpečte si dostatočný príjem jódu (stačí pridať pár morských rias do
polievky) ALE POZOR! ani s jódom to nesmiete prehnať, lebo aj nadbytok jódu môže spôsobiť strumu
– pokiaľ trpíte ochorením štítnej žľazy, nejedzte sóju každý deň
– ak užívate tyroidálne hormóny, dajte si odstup medzi ich užitím a konzumáciou sóje aspoň 3-4 hodiny
Pokiaľ ste vegetariánka, je nutné užívať vitamín D aspoň v dennej dávke 400-800 UI, pokiaľ ste vegánka, odporúčame užívať aj vitamín B12, preventívne stačí aj 25 ug týždenne.

Po konzumácii píniový chorieškov (kúpených v TESCO,dovezených z Pakistanu,balí distribuuje ENCINGER Bratislava)cítim v ústach horkú chuť.Je jedno čo zjem,či sladké slané nakoniec mi v ústach zostane len horká chuť.Trvá to už 7 dní ale je to už menšia intenzita.Chcela som ísť už na vyšetrenie so žlčníkom, kým som nenašla na internete túto diskusiu. https://varecha.pravda.sk/diskusie/piniove-oriesky/617-forum.html. Vysvetľujú to ako alergiu. Je to možné??? Nemohli mi spôsobiť nejaké závažné ochorenie??

V tomto prípade vieme vyjadriť iba náš názor, nie odborne stanovisko:
Nepredpokladáme, že sa jedná o alergiu, skôr sa nám zdá pravdepodobné, že môže ísť 1) buď o prítomnosť oxidovaných (zhorknutých) tukov v píniových orieškoch, z ktorých vzniká horká chuť (tá by však mala odoznieť krátko po konzumácii (ako keď zjete starý horký mak alebo staré orechy) alebo 2) môžu píniové oriešky z Číny) majú iný tvar aj obsah niektorých látok) obsahovať nejakú látku, ktorá mení chuťové modality (vnemy). Táto druhá možnosť sa nam javí – vzhľadom na fakt, ze vnem horkej chute pretrváva niekoľko dní po konzumácii – ako pravdepodobnejšia. Či to má aj nejaké dlhodobé, prípadne negatívne vplyvy, nevieme zistiť ani posúdiť. Samozrejme nedajú sa vylúčiť ani iné dôvody. Odporúčame vám obrátiť sa prípadne na Výskumný ústav potravinárskyhttps://www.vup.sk/index.php?mainID=1&navID=1&ofs1=20 v Bratislave, pripadne na Úrad verejného zdravotnictva https://www.uvzsr.sk/

Rada by som vedela viac o plesňových syroch. Ja osobne som alergik a snažím sa im vyhýbať, ale u dcérky v škôlke z nich bežne robia 2,5 ročným deťom pomazánky. Keď som sa ohradila, bola som jediná a takmer ma vysmiali. Môžem Vás poprosiť o stanovisko, či je to nezdravé (nevhodné)?
…plesňové syry, rovnako ako údeniny, vnútornosti a mäsové výrobky určite majú zostať v predškolskom veku tabu – teda nemali bz sa používať vôbec. Nehovoriac o tom, že v kolských zariadeniach by sa určite nemali podávať zrejúce syry (a teda aj plesňové syry), riziko bakteriálnej kontaminácie je totiž omnoh vyššie. Myslím, že v tomto smere by ste našli podporu aj v omnoho konzervatívnejších kruhoch 🙂

Chcem sa opýtať – mám veľmi rád grahamové sucháre z Kauflandu ;-), ktoré majú zloženie: celozrnná pšeničná krupica (59%), celozrnná ražná krupica (12%), kukuričná krupica, pšeničná vláknina, rasca, jedlá soľ. Vyzerá to celkom zdravo, akurát ma trochu mätie, prečo je tam krupica a nie múka… Čo je vlastne krupica a aký je rozdiel medzi krupicou a normálnou múkou? Je v nich aj nejaký rozdiel z hľadiska výživnosti? Čo je lepšie?
…múky delíme podľa hrúbky namletých čiastočiek na hladkú špeciál, hladkú, polohrubú, hrubú a krupicu – to je teda typ múky, ktorého čiastočky sú najhrubšie. Kvalitatívne teda nie je žiaden rozdiel, jednotlivé múky však majú rôzne využitie. Výrobok, ktorý uvádzate, má veľmi dobré zloženie, a kľudne ho konzumujte aj naďalej.

Dopočula som sa o význame vitamínu D pri liečení rakoviny, preto by som sa chcela spýtať, či je možné tento vitamínový doplnok užívať dlhodobo, alebo ju nutná istá prestávka. Ešte by ma zaujímalo, či sa môže súčasne užívať s doplnkom Indonal (tiež podporný pri liečbe rakoviny).
Vitamín D, používaný v bežných odporúčaných dávkach je možné užívať aj dlhodobo, bez prestávok. Z dostupných zdrojov nám nie je známe, že by nebolo možné ho kombinovať s prípravkom Indonal. Jeho pozitívny účinok pri rakovine sa predpokladá, zatiaľ je ale málo informácií na to, aby bolo možné ho považovať za zaručený protirakovinový liek. Podľa doterajších informácii je jeho preventívny a liečebný účinok najväčší pri rakovine hrubého čreva, prsníka, prostaty a kožnom melanóme. V klinických štúdiách s vitamínom D sa bežne používajú aj 2-4 násobky súčasnej denne odporúčanej dávky.

Chcela by som sa spýtať, aký máte názor na užívanie tekvicového oleja?
Používanie tekvicového oleja môžeme odporučiť. Všeobecne je pre podporu zdravia ideálné jednotlivé druhy olejov striedať.

Mám 19.ročnú dcéru, ktorá má možnosť v rámci preventívnej prehliadky absolvovať bezplatné vyšetrenie dychovým testom na helikobaktera. Myslíte si, že má tento testík absolvovať? Žalúdočné problémy nemá, ale tento helikobakter sa spája aj s kožným ochorením a ona má na koži vo vlasoch seboroickú dermatitídu. Alespoň tak som sa dočítala z rôznych materiálov.
Dýchový test zameraný na diagnostiku H.pylori je neinvazívny a vzľadom na jeho nulovú záťažovosť má zmysel ho pri kožnom ochorení absolvovať (aj pri absencii príznakov zo strany tráviaceho systému). Seboroická dermatitída síce nie je typickým kožným ochorením, ktoré býva spojené s H. pylori, ale ktovie? Budeme aj my zvedaví ako to dopadne a či v prípade pozitivity Helikobaktera, zlepší jeho liečba aj seboroickú dermatitídu. Napíšte nam

ozvedeli, že zemiaky sú bohaté na bielkoviny a ich konzumácia môže plne nahradiť živočíšne bielkoviny.Je to naozaj pravda?
Zemiaky patria v ríši zeleniny medzi potraviny s najvyšším obsahom bielkovín (cca 2g/100g), čo je však stále omnoho menej ako obsahujú napríklad obilniny, orechy alebo semená. Určite nie sú adekvátnou náhradou,
ani čo sa týka množstva ani zloženia bielkovín. Typickým predstaviteľom plnohdnotnej bielkovinovej náhrady z rastlinnej ríže je skôr tofu. Sója, tofu a iné najmä prírodné sójové potraviny.

Myslíte si, že vegáni, ktorí zo svojej stravy úplne vylúčili živočíšne bielkoviny, nájdu ich plnú náhradu v rastlinných?
Pri dobrom zložení stravy môžu aj vegáni získať všetky esenciálne aminokyseliny z rastlinnej potravy. Musia však konzumovať dostatok obilnín, strukovín, orechov aj olejnatých semien. Čo vegáni určite z rastlinnej
potravy nezískajú, to je vitamín B 12, ten by mali užívať v tabletkách, alebo obohatených potravinách.
Všetky ostatné živiny sa v rastlinnej potrave nachádzajú.

Môžu malé deti a tehotné ženy vylúčiť z jedálnička mäso? Neovplyvňuje to negatívne ich vývoj?
Podľa Americkej dietologickej asociácie a Americkej pediatrickej spoločnosti je dobre vyvážená vegetariánska strava vhodná vo všetkých obdobiach života vrátane detstva aj tehotenstva. Podrobnosti nájdete na našej webstránke – hľadajte Reakciu na článok Vegetariánstvo poškodzuje nenarodený plod.

Čo je horšie, prebytok či nedostatok bielkovín v tele?
Nedostatok bielkovín v dnešnom svete poznáme prakticky iba z rozvojových krajín, naopak nadbytok bielkovín býva stále častejší vo vyvinutých krajinách, vrátane Slovenska. Ani jeden stav nie je dobrý a oba
môžu ohroziť zdravie aj život človeka.

Môžem konzumovať špaldové vločky ako celiatička?
Špaldové vločky určite nie, ide o druh pšenice, takže na lepok sú pomerne bohaté.

1. Neuvádzate, že DETOXIKÚRA nie je vhodná pre kojacie mamičky, tak ako to je v mojom prípade – je potrebné ukončiť kojenie alebo nie?
2. Váš detailný manuál s informáciami na každý deň kúry bude zohľadňovať aj moje potravinové alergie alebo ide o všeobecný manuál, ktorý si musím sama upraviť?
Potrebujem totižto práve manuál „ušitý“ mne na mieru, a to pod dohľadom lekárov, pretože množstvo Vami odporúčaných potravín nemôžem konzumovať z dôvodu podozrenia na alergiu (keďže ide o krížené alergie), a preto je potrebné nájsť náhradné riešenie.
3. Vyžadujete kópie správ od imuno-alergológa a spoluprácu s odborníkom, avšak tu mám osobne veľký problém, nakoľko moja imuno-alergologička + kožná v jednej osobe odmieta spoluprácu na detoxikúre… Keď som jej to spomenula, takmer ma vyhodila z ambulancie a tvrdila, že Vaša detoxikúra ma zaplaví alergénmi, a to si ako alergička nemôžem dovoliť a že mi to nepomôže a že ona mi žiadne podklady nedá…no proste o tom nechcela ani počuť. Čo teraz? Zmeniť lekára, absolvovať všetky vyšetrenia, aby ste mali podklady alebo je možné to obísť? Čo odporúčate? Ako mám postupovať? Čo naozaj vyžadujete od imuno-alergológa pred stanovením detoxikúry?
… detoxikúru určite V OBDOBÍ KOJENIA NEODPORÚČAME a neodporúčame ani ukončiť kojenie iba preto, že chcete absolvovať detoxikúru.
Kožné prejavy (ak nie sú dôsledkom používania saponátov a chemikálií – ako to často počas MD býva) môžu byť naozaj dôsledkom potravinovej alergie a vtedy je hlavným opatrením potravinové alergény zo stravy vylúčiť natrvalo.
Náš detailný manuál je už vytlačený materiál, ktorý však na osobnej konzultácii upravíme podľa informácií od Vás. Potrebujeme iba zoznam Vašich potravinových alergénov (prípadne možných skrížených alergénov). Ak ho viete sama, nepotrebujeme materiály od imunológa.
Máme skúsenosť, že lekári sú všeobecne skeptickí voči detoxikáciám (veľakrát oprávnene, najmä ak ide o extrémne druhy ako je detoxikácia destilovanou vodou, konzumácia jedného alebo málo druhov potravín a pod.) aj keď predpokladám, že vaša pani doktorka svoj názor vyjadrila bez toho, aby poznala našu detoxikúru. AKV detoxikúra nie je žiaden extrém, v podstate iba prísnejšia varianta vegetariánskej stravy (zo živočíšnych výrobkov sú povolené iba nízkotučné probiotické mliečne výrobky – ktoré samozrejme napr. pri alergii na mlieko nebudete používať). Vzhľadom na to, že aj v zozname odporúčaných potravín sa nachádzajú aj alergény (napr. orechy), u alergických pacientov tieto vynechávame (čiže obava zo „zaplavenia alergénmi“ nie je namieste).
Podľa nášho názoru vo Vašom prípade je kľúčové prísť na to, ktoré z tzv. skrížených potravinových alergénov naozaj nemôžete konzumovať (nie vždy to bývajú všetky na zozname). Toto pátranie niekedy vyžaduje viac času a hlavne je nutná osobná konzultácia.

Chcel by som sa Vás opýtať, aký názor máte na prechod na stravovanie na čisto surovú rastlinnú stravu. (viď.MUDr.Barta)?
Takúto stravu považujeme za vhodnú na prechodné obdobie ako určitú formu detoxikácie, určite nie za vhodný celoživotný program stravovania.

Hovorili ste v TV o zázvore (ďumbier) a ľanové semeno, že pomáha pri liečbe artrózy. Ale veď zázvor sa používa na zlepšenie trávenia a ľanové semeno pomáha pri zápale žalúdka, tráviacom trakte atď. Ako môže táto kombinácia pomáhať pri artróze ? Mám artózu III.stupňa a veľmi trpím.
Existuje viacero potravín, ktoré nepomáhajú iba pri jednej diagnóze.Zázvor a ľanové semeno patria do tejto skupiny. To, že oba sú výhodné aj pri podpore trávenia, nevylučuje aj ich pozitívny účinok na kĺby. Pôsobia totiž všeobecne protizápalovo a to je tá najdôležitejšia vlastnosť, ktorú využívame v liečbe kĺbnych ťažkostí. Zároveň je vhodné urobiť všeobecné protizápalové opatrenia v strave, ktoré Vám radi vysvetlíme na osobnej konzultácii.

Chcela by som sa Vás spýtať na Váš názor na goji?
Goji určite patrí medzi hodnotné potraviny s veľmi silným antioxidačným účinkom a nízkym obsahom cukru, ale keďže my neveríme na žiadne zázraky, vždy v prvom rade odporúčame pestrú a vyváženú stravu.

Vo Vašej knihe som sa dočítala, že je možné že epi záchvaty môže vyvolavať aj neliečená celiakia. Mám sekundárnu epilepsiu, bez zistenia príčiny (v zázname pravdepodobne prekonaná borelióza resp. encefalitída). Už mi robili vyšetrenie na celiakiu (vzorka z dvanástorníka), ale ochorenie nebolo potvrdené. Je možné, že sa ochorenie nezistilo, že výsledky neboli správné ? Údajne je možné už zistiť ochorenie aj z krvi. Myslíte, že keď požiadam obvodnú lekárku o vyštrenie krvi je povinná mi toto urobiť. V rodine má celiaku brat a s veľkou pravdepodobnosťou ju mala aj stará mama, ktorá zomrela na zauzlenie čriev. Po jedle hlavne s obsahom lepku, resp. mliečnych výrobkov mám žalúdočné problémy (nadúvanie)?
Biopsia je najspoľahlivejším vyšetrením pre diagnostiku celiakie, pokiaľ sa pri tomto vyšetrení nepreukáže, viacmenej sa ochorenie považuje za vylúčené (krvné testy môžu a nemusia byť pri celiakii pozitívne a praktický lekár nie je povinný Vám urobiť žiadne vyšetrenie na Vaše požiadanie – je jeho úlohou zvážiť opodstatnenosť vyšetrenia, toto neurčuje pacient. Na druhej strane dnes už vo viacerých súkromných laboratóriách – napr. HPL – je možnosť dať si urobiť skoro akékoľvek laboratórne vyšetrenie na priamu úhradu pacientom).
Je ešte možné, že ak ste sa pred bioptickým vyšetrením vyhýbali lepku, mohol byť nález falošne negatívny. Po zvážení gastroenterológa by teda bolo možné o nejaký čas biopsiu zopakovať, ale pred vyšetrením aspoň mesiac konzumovať stravu bohatú na lepok. Viac informácií určite získate u akéhokoľvek gastroenterológa, my Vám vieme poradiť s bezlepkovou stravou, ak by ste sa pre ňu prípadne rozhodli bez ohľadu na výsledky vyšetrení. Odporúčame vám takýto pokus urobiť (nasadiť bezlepkovú a nemliečnu stravu) a aspoň rok pozorovať, či sa epilepsia nezlepší.

Mám 2 ročného syna. Nebol ešte očkovaný na Pneumokoky. Rada by som vedela Váš názor na toto očkovanie. Dali by ste svoje dieťa očkovať? Ešte jedna otázka, uznávate z medicínskeho hľadiska podlahové kúrenie?
Ak chcete môj osobný názor (matky aj lekárky v jednom), moja dcéra nebola očkovaná a napriek tomu, že bola neustále v kolektíve, pneumokokovu infekciu nedostala. Sú ale deti so sklonom k infekciám stredného ucha a tam môže pneumokokova infekcia poriadne znepríjmeniť život. Nemyslím, že ide o očkovanie, ktoré by som za každú cenu odporúčala (napr. očkovanie proti tetanu patrí do kategórie URČITE), musíte sa v konečnom dôsledku rozhodnúť sama (viem, že práve to ste nechceli počuť :-). Každé očkovanie je do určitej miery lotéria. Nech sa rozhodnete akokoľvek, nezabúdajte najmä na prevenciu (veľa užitočných informácií nájdete aj v novej knihe pána doktora Bukovského Miniencyklopédia prírodnej liečby). K podlahovému kúreniu sa nevieme zodpovedne vyjadriť, ale na základe našich vedomostí nepredpokladáme, že by mohlo byť zásadne škodlivé. Zrejme záleží aj na použití stavebných a čistiacich materiálov aké látky sa vylučujú pri jeho zahrievaní a pod.

Rada by som poznala Váš názor o vhodnosti podávania kaše dojčatám na večeru. Máme 8mesačné dieťatko, ktorému pripravujem bezlepkové, nemliečne kaše (ryžové alebo pšenové s jablkom) a podávam ich na raňajky. Na večeru sa mi zdajú príliš hutné a na noc zaťažujúce. Večer ju radšej iba kojím a počas noci tak isto. Aký je Váš názor na podávanie kaší maličkým deťom ako večerné jedlo?
Pokiaľ dodržíte odporúčaný počet jedál počas dňa, nie je až tak dôležité ako ich zoradíte. Počas noci sa samozrejme jedlo nepodáva 🙂

Aký názor máte na údenáče z hľadiska zdravej výživy ? Sú to podľa Vás ryby so zdravým obsahom živín , tak ako ryby majú byť, alebo patria medzi nezdravé údeniny ?V poslednej dobe som vynechal zo stravy všetky údeniny , platí to aj pre údenáče ?
Ak chcete vynechať údeniny, bohužiaľ patria tam aj údenáče a dokonca aj
údené tofu 🙁

1. Čítala som, od viacerých zdrojov, a taktiež od Vás, že mliečne výrobky nie sú zdravé, to beriem. Ale taktiež som čítala, že kyslé mlieko acidko, biele jogurty a bryndza sú zdravé. Chcela by som vedieť Váš názor.
2. Odporúčate morcadelu?
3. Neodporúčate, a taktiež viacerí odborníci, konzumáciu mäsa.
A čo ryby?
A ryby v konzervách?
Ad 1: Probiotické výrobky sú v poriadku, iba to netreba prehnať s množstvom (lebo živočíšny tuk). Bryndza je vhodná iba ak nie je pasterizovaná (takú kúpite málokde)
Ad 2: Myslíte tú zmes na špagety, ktorá obsahuje malé množstvo sóje ale zároveň dosť mletého mäsa? To určite neodporúčame.
Ad 3: Ryby majú zmysel ak sú dosť mastné (losos, tuniak, makrela). Keďže nevieme či obsahujú alebo neobsahujú aj ťažké kovy (čo sa stáva dosť často a nemusí to byť zanedbateľné množstvo), nemyslíme si, že je vždy výhodné ich do stravy zaradiť. Môžete konzumovať rastlinné zdroje omega-3-mastných kyselín alebo výživové doplnky s obsahom kontrolovaného rybieho tuku.

Chcela by som sa Vás opýtať, či patria do pitného režimu aj polievky (nie ovocné polievky)?
Áno, patria.

Máme dilemu, či pre našu 6 – mesačnú dcérku voliť čerstvo pripravené nemliečne príkrmy zo zeleniny a ovocia z trhu/obchodu, s rizikom dusičnanov a pod., alebo radšej kupovať príkrmy z bio zeleniny od HAMI a pod., ktoré však nie sú čerstvo pripravené. Nemáme, bohužiaľ, dostatočný prístup ku kvalitnej bio zelenine.
U takto malého dieťaťa by sme asi dali prednosť kvalitnej detskej výžive, samozrejeme môžete používať druhy zeleniny s nízkym obsahom dusičňanov už teraz. Po ukončenom 1. roku veku dieťaťa postupne všetky druhy zeleniny.

1) Aký je Váš názor na hodnotenie umelých tukov (v prílohe)?
2) 2-krát som nemohla darovať krv z dôvodu zlého krvného obrazu, jedávam najmä kuracie mäso a zeleninu. Nie je vylúčenie mäsa z jedálnička dôvodom nedostatku železa? Ako ho dopĺňať?
Ad 1: dnešné mäkké margaríny (zahŕňajúc aj Ramu) podľa najnovších noriem obsahujú iba stopy transmastných kyselín, takže obavy mať nemusíte Ad 2: Treba pátrať po možných stratách železa (gynek. vyš, stolica na okultné krvácanie a pod.) + ponúkame Vám buď osobnú konzultáciu, kde Vám podrobne vysvetlíme zdravé a vhodné zdroje železa alebo konzultáciu spojenú s Analýzou výživového záznamu, kde zároveň exaktne zhodnotíme množstvo faktorov potrebných na krvotvorbu vo Vašej strave.Tešíme sa na Vašu návštevu.

Kupujem si sójové nátierky, tak som sa chcela spýtať, čo na ne vravíte, sú bežne dostupné, ale nikde som o nich nenašla písané, či sa odporúčajú, alebo nie, tak som chcela vedieť Váš názor??
Strukovinové nátierky Vám môžeme iba odporúčať 🙂

Chcem sa opýtať, ako je to s užívaním psylia. V TV markíza som videla, že ste odporúčali psyllium rozmiešať vo vode. Ja ho ale používam tak, že si ho miešam do jogurtu. Má to ten istý efekt?
Psyllium je vhodnejšie miešať do vody nakoľko pre svoj účinok potrebuje tekutiny. Ak si ho miešate do jogurtu, je potrebné vypiť ešte aspoň pohár vody navyše. Samozrejmosťou je aj pravidelný pitný režim počas celého dňa.

Mám na Vás malú otázočku. Veľmi stručne – roky jedávam iba čerstvé maslo, ale v jednej relácii v TV som sa dozvedela, že je to pre telo „jed“. Že treba jesť margarín. Mám z toho chaos v hlave, poraďte mi pls. čo by som si mala natierať na chlieb. Maslo, resp. margarín?
Ideálne je, keď si na chlieb nedávate ani maslo ani margarín, ale nejakú strukovinovú alebo zeleninovú nátierku. Aj maslo aj margarín vás totiž „nútia“ dať si na chlieb niečo ďalšie, čo býva najčastejšie džem (veľa cukru), syr (veľa tuku) alebo šunka (dusitany). Čo sa týka rozdielu zdravotnej rizikovosti masla a margarínu, my za lepšie riešenie považujeme nízkotučný margarín, pretože je to rastlinný tuk a v dnešných mäkkých margarínoch sa tzv. trans-mastné kyseliny (hlavný argument proti margarínom) nachádzajú už len v stopových množstvách.

Môj dotaz smeruje k používaniu Kolostra. Nestretla som sa ešte u Vás s jeho odporúčaním?
Kolostrum neodporúčame (vysvetlenie nájdete v novej knihe MUDr. Bukovského – Nová miniencyklopédia prírodnej liečby).

Mám 16 ročnú dcéru a chcem sa spýtať, či je možné a hlavne bezrizikové, keby začala dietovať z dôvodu mierneho zníženia hmotnosti.
Urobte všetko pre to, aby ste dcéru od diéty odhovorili. Nikto nechce, aby sa z nej stala potenciálna nositeľka diagnózy anorexia alebo bulímia. To, čo Vám môžem odporučiť ako bezpečné a účinné, nájdete v mojej knihe: Teraz to zíde.

Chcela by som Vás požiadať o informáciu, aký je Váš názor na konzumáciu sójového mäsa.
Sójové mäso Vám môžeme odporúčať ako zdravú alternatívu voči živočíšnemu mäsu, ale konzumujte ho s mierou (max. 2 krát týždenne) pretože je to dosť koncentrovaný zdroj bielkovín – a navyše je to dosť technologicky upravená forma sóje. Prírodné bôby alebo tofu považujeme za vhodnejšiu formu sóje.

V súčasnosti je medzi ľudmi, ktorí sa chcú zdravo stravovať, veľmi „módna“ netermizovaná bryndza, viď. náhodne nájdený názor z internetu:
(https://sk.diabetacek.cz/view.php?nazevclanku=bryndza-je-slovenske-biele-zlato&cisloclanku=2008040005) alebo populárny recept na zníženie krvného tlaku (chuťovo je to veľmi dobré): zmiešať 250 g netermizovanej bryndze, 1 bambino, 150g drveného cesnaku, trochu Perly s omega kyselinami – dávka na 7 dni
Netermizovaná bryndza (ktorú mimochodom bežne nekúpite) je veľmi pravdepodobne naozaj zdraviu prospešná potravina avšak pokiaľ ju nahradíte bežnou, termizovanou bryndzou, výsledky najmä pri vysokom krvnom tlaku môžu byť presne opačné (a pozor, Vaše ranné hodnoty už spĺňajú kritéria artériovej hypertenzie!). Navyše recept ktorý uvádzate je okrem riadnej kalorickej nálože plný ďalšieho pridaného množstva soli a nevhodného tuku (tavený syr). Ak máte možnosť zabezpečiť si netermizovanú bryndzu a chcete ju používať, my Vám odporúčame radšej iný recept, ktorý veľmi pravdepodobne negatívny účinok na krvný tlak mať nebude: Bryndzu zmiešate s nízkotučným acidkom, pridáte nasekanú mladú cibuľku, mletú červenú papriku a rascu. Môžete konzumovať s celozrnných chlebom. Dobrú chuť 🙂

Chcem sa spýtať na škodlivosť mojej závislosti na čaji z čerstvej mäty. Každý deň vypijem 1-2 litre mätového čaju (striedam druhy mäty) sladeného trstinovým cukrom. Nemôžem si pomôcť, ale môj deň bez tohto čaju sa podobá ako u niekoho deň bez kávy. Keď nemám mätu, pijem 1-2 litre Melty, opäť sladenú trstinovým cukrom. Môže to mať negatívne následky pri niekoľkoročnom užívaní?
Nadmerný príjem mentolu, samozrejme, môže mať svoje škodlivé účinky. Skúste striedať s čajom maté (ktorý má tiež povzbudzujúce účinky). Nezanedbateľný pri tomto množstve nápoja, môže byť aj príjem cukru. Kontrolujte aj jeho príjem.

Chcela by som sa opýtať na svoj problém s nechtami. Mám na nich biele škvrnky. Mohli by ste mi prosím poradiť ako by som sa mohla tohto problému zbaviť?
Odporúčame Vám absolvovať preventívne vyšetrenie u praktického lekára aj s odbermi krvi (môže ísť o chudokrvnosť) a analýzu výživového záznamu u nás (môže ísť o nedostatok zinku, železa, alebo vitamínov B, čo by sme na základe zloženia vašej stravy vedeli odhadnúť).

Zaujímalo by ma, či je vhodné zeleninku vymáčať v roztoku hypermangánu, prípadne v nejakom inom roztoku, ktoré viem, že na trhu existujú, aby sa človek vyhol rôznym parazitom, ktoré na nás číhajú na vňatiach a krásnych zelených listoch mladých šalátikov. Púpavové listy máčam vždy pred jedením v slanom roztoku, tak som to kdesi vyčítala, ale čo ostatné pochúťky zo záhrady? Na druhej strane, nerada by som zeleninu zamorila nejakou chémiou, takže toľko moja dilema…
Máčanie zeleniny v chemických roztokoch by sme určite neodporúčali, lepšie je kupovať ovocie a zeleninu z dobrých zdrojov a dôkladne ju poumývať pod teplou tečúcou vodou a dôkladne utrieť.

Užívanie betakaroténu s blížiacou sa letnou sezónou – Má význam užívať takéto prípravky? Ak áno, aké množstvo sa odporúča? Orientovať sa výhradne na bio kvalitu, alebo aj synteticky vyrábaný betakarotén má žiadaný účinok?
Neodporúčame užívať betakarotén v tabletkách, ale ho získať skôr prirodzeným spôsobom napr. z mrkvovej čťavy, paradajok, marhúľ, papriky a podobne.

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Som v šiestom mesiaci tehotenstva a neskutočne ma páli záha, aj keď sa snažím stravovať racionálne, stane sa mi že si pochutnám na niečom „nezdravom“. Preto Vás prosím o radu, čo je účinné a hlavne nie škodlivé pre dieťatko, proti tomuto nepríjemnému páleniu ???
Pálenie záhy v gravidite (najmä ak vzniklo až v druhom trimestri) je mechanický problém, preto dôležitým opatrením je pravidelný (a častejší) prísun potravy v menších množstvách a ležanie na ľavej strane (menší tlak na žalúdok). Ak by ste potrebovali podrobnejšie informácie, radi Vás privítame na osobnej konzultácii.

Chcel by som sa opýtať v čom by mi mohla pomôcť Kurkuma? Užívam ju asi 5 mesiacov a či môže mať nejaké pozitívne účinky na mojú chorobu. Mám zhubný nádor na mozgu a momentálne beriem chemoterapiu.
Kurkuma je korenina so silným antioxidačným a protizápalovým účinkom – vo všeobecnosti veľmi užitočná zložka stravy aj pri nádorových ochoreniach. Špecificky by sme však Váš prípad mohli riešiť iba pri osobnej konzultácii.

Rada by som pri diéte nahradila pečivo, a s Vami som sa chcela poradiť či ho môžem nahradiť macesom al. chlebíčkami (pufované pšeničné, ražné…) a vlastne aký to má finálny účinok . Mám na mysli porovnanie energetických hodnôt pečiva (tmavého) a jeho náhradami (maces…), a aký to má význam pri diéte.
Maces je vyrobený z bielej múky a preto ma vysoký glykemický index tak ako biele pečivo. Pufované chlebíky majú oproti bielej múke výhody, ale musia byť celozrnné.

Je pravda, že naklíčený hrach bez tepelnej úpravy je jedovatý?
Surový klíčený hrach niektorí ľudia tolerujú v dávkach okolo 50 g bez problémov, pre iných aj menšie množstvo môže vyvolať tráviace problémy. Myslim si však, že klíčený hrach by sa mal variť, pretože hlavný problém nie su tráviace ťažkosti, ale prítomnosť hemaglutininov, ktoré po uvarení „zmiznú“, ale v surovom stave môžu prispievať k rýchlejšiemu rozkladu červených krviniek.

Je potrebné pastu Tahini po otvorení uchovávať v chlade (v chladničke)? Výrobca to neudáva.
Určite áno, najmä, ak ju nestihnete spotrebovať za niekoľko dní. Závisí to však aj od toho, či je tahini vyrobené z praženého (mastné kyseliny nepodliehajú oxidácií a horknutiu tak rýchlo) alebo surového sezamu (v tomto prípade je to nevyhnutné).

Pred cca 2 rokmi som mala Helicobacter Pylori, ktorý bol eradikovaný po prvej dávke antibiotík. Vtedy mi lekár poradil užívať aj probiotiká, veľmi sa mi zlepšilo trávenie aj imunita. Užívam odvtedy stále 1 tabl. denne, nie je to problém, keď sa probiotiká užívajú dlhodobo aj niekoľko rokov?
Nie, je to v skutočnosti veľmi prospešné a okrem operácii týkajúcich sa tenkého alebo hrubého čreva to nemá žiadne kontraindikácie. Určite pokračujte 🙂

Chcela by som sa spýtať, či scukornatený med má rovnakú výživovú hodnotu ako med v tekutej forme, ako aj to, čo sa deje s výživnými látkami v tomto mede, keď ho rozpúšťame do tekutého stavu.
Med necukornatie, ale kryštalizuje.S cukrom to nesúvisí, ani s laickým podzrievaním o pridávaní cukru do medu. Kryštalizácia je závislá od pomeru glukózy a fruktózy v mede. Nekryštalizuje preto len agátový med a medy upravené chemicky alebo tepelne. Preto je kryštalizácia v podstate znakom kvalitného medu. Neovplyvňuje kvalitu a výživnú hodnotu medu.Komu nevyhovuje takýto med, môže uprednosťovať takzvaný pastovaný med. Keď sa med v počiatku kryštalizácie len mechanicky mieša, naruší sa proces spájania kryštálov a med zostane v pastovanom, roztierateľnom stave.
Skryštalizovaný med možno pomalým ohrievaním znovu dostať do tekutého stavu. Treba ale postupovať opatrne a pomaly, lebo prehriatím nad 50 st. Celzia sa ničia dôležité enzými a med sa v podstate stáva už len kvalitným sladidlom.
(na požiadanie AKV odpoveď vypracoval Boris Bukovský zo ZO Slovenského zväzu včelárov v Martine)

Čo dať 14 mesačnému dieťaťu, ktoré ešte dojčím, ako prvé ráno „do úst“? Dojčiť alebo dať sa mu napiť vody alebo hneď tuhý príkrm? Ja vždy ráno najprv pijem. On veľmi nechce piť vodu zrána…
Ideálne je keď sa ráno najprv napije (aj materské mlieko), potom by mohla ísť cereálna kaša.

Ešte veľmi dávno som počula, že malé deti potrebujú aj v noci piť. Je to pravda?
Toto platí skôr pre úplne maličké deti, samozrejme, že ak si to Vaše dieťa vyžaduje, tak mu kľudne dajte napiť aj v noci. Ak ale máte obavy, že v noci vypije veľa, pýta si každú noc a čokoľvek sa Vám nezdá, radšej sa poraďte s Vaším pediatrom.

Je pravda, že kyselina citrónová, ktorá sa pridáva takmer do všetkých výrobkov je rakovinotvorná?
Žiadne informácie o rakovinotvorných účinkoch kyseliny citrónovej nemáme.

Môžu sa huby viackrát zohrievať?
Huby sa naozaj neodporúča viackrát zohrievať.

Je pravda, že pri krájaní ovocia nožom, sa znehodnocujú vitamíny obsiahnuté v ovocí?
Pri krájaní ovocia môže dochádzať k určitým stratám najmä vitamínu C, ale skôr tým, že postupne oxidujú na vzduchu. Vždy však platí, že lepšie ak si dáte pokrájané ovocie ako žiadne 🙂

Je pravda, že je nezdravá konzumácia cibule pred spánkom ?
Konzumácia cibule pred spánkom nie je nezdravá, ale vzhľadom na to, že je náročnejšia na trávenie, môže to niektorých ľudí vytvárať pocit ťažoby a tým aj narušiť pokojný spánok. Alkohol a káva však cibuľu v tejto „disciplíne“ ďaleko predbehli

Škodí moc elektromagnetické žiarenie z počítača a televízie na organizmus?
Na hodnotenie škodlivosti elektromagnetického žiarenia sa necítime byť kompetentní, z praktického pohľadu by sme uprednostnili postoj „najmenej ako sa da“ 🙂

Chcem sa spýtať na odporúčané chleby z DM. Začal som si ich kupovať a veľmi mi chutia. Trošku som prekvapený z toho, akú dlhú záruku a trvanlivosť majú. Nie je v tom nejaká podivná chémia? Bežné chleby nevydržia ani 3 dni v poživateľnom stave
Chlieb je trvanlivý – je balený v ochrannej atmosfére (vákuum alebo dusík), po otvorení podlieha kazeniu rovnako ako iné chleby, takže určite nie je chemicky ošetrený.

Chcela som sa spýtať, máme 1 a 2 ročné deti a kupujeme zeleninu na Miletičke, skúšala som aj bio, len nie vždy je v zodpovedajúcej kvalite a sortimente. Čítala som aj Vaše rady ako sa brániť pred dusičnanmi v zelenine, len predvači nemusia vždy povedať pravdu. Je zelenina z Miletičky (najväčšia bratislavská tržnica) ok, alebo škodí, alebo je lepšie používať iba bio aj keď obmedzene?
Myslím, že pre 1 -2 ročné deti by bolo ešte stále vhodnejšie používať prednostne bio-zeleninu, najmä v jarných mesiacoch.

Veľmi som si obľúbila rýchlu granolu z Vašej kuchárskej knihy Hneď to bude

Nedávno som sa ale dočítala v istom časopise pre ženy, že vločky strácajú svoju kvalitu pražením. To ma dosť prekvapilo…
Pražené ovsené vločky sú určite mnohonásobne zdravšie a lepšie ako surová či pečená biela múka a výrobky z nej :-)) aj vločky, ktoré kupujete, sú už po miernej tepelnej úprave, pretože ovos sa musí pred lisovaním napariť horúcou parou, aby zmäkol. Robte si granolu, je to úplne v poriadku 🙂

Prečo sa špenát nesmie zohrievať a či ho môžem rozmraziť pri izbovej teplote.
Špenát sa môže aj ohrievať, pretože ten dnešný už by nemal byť taký špinavý a bakteriologicky znečistený ako kedysi. Rozmraziť ho môžete aj pri izbovej teplote, ale možno radšej v chladničke alebo prosto rovno na panvici 🙂

Zvláštna dilema: mrazená bio brokolica alebo čerstvá nebio (viem, že ideálna by bola bio čerstvá, ale takú som na Slovensku ešte nenašla)?
Výhody aj nevýhody má jedno aj druhé riešenie. Striedanie oboch možných variant by mohlo byť rozumným kompromisom.

Je hroznový cukor dobrá sladkosť pre dieťa? Občas, samozrejme

Hroznový cukor je ideálne prijímať v prirodzenej forme (ovocie), nadmerné množstvá fruktózy v koncentrovanej podobe môžu byť pri dlhodobej konzumácii škodlivé. Ak sa pýtate na „občas“, to by nemal byť zásadný problém, ale nevieme presne, čo to „občas“ znamená u Vás

Používam stopky brokolice na odšťavovanie. Počula som, že stopky brokolice sú v surovom stave karciogénne. Je to pravda ?
Brokolica sa zaraďuje medzi potraviny s najsilnejším antikarcinogénnm účinkom a jej pravidelná konzumácia je určite prospešná. Týka sa to aj stopiek v surovom stave.

Na Vašej stránke som našiel pri Bion 3 napísané, že je vhodné ho užívať po raňajkách. V príbalovom letáku však píšu, že užívať ho je najlepšie počas večerného jedla. Ako to teda je?
Niektorí ľudia, majú problém: Bion 3 im vyvolá ťažobu žalúdka, najmä ak neraňajkujú, preto výrobca odporúča jesť výrobok s večerou. Ja som však názoru, že s raňajkami, ak nerobia tráviace problémy – sú takmer všetky vitamíny a minerály lepšie, lebo ich má telo počas dňa k dispozícii.

Chceli by sme sa Vás opýtať na Váš názor na podávanie slepačieho vývaru pri prechladnutí respektíve chorobe (chrípke). Nevieme sa zhodnúť na tom, prečo vlastne uz staré mamy nám dávali vývar s tým, že to nám pomôže.
Dodnes to nie je celkom vyriešené, ale existujú dôkazy, že horúci slepačí vývar naozaj podporuje liečenie prechladnutia. Môže to byť spôsobené tým, že je to teplý nápoj s obsahom rôznych bielkovinových derivátov (peptidy) a toxických látok (kys. močová, močovina a pod.), čo spolu vyvoláva zvýšené prekrvenie celého organizmu, včítane slizníc. Podľa mňa by malo rovnaký efekt cvičenie alebo fyzická aktivita, lenže komu by sa chcelo cvičiť, keď je chorý?! :-))

Chcela by som sa Vás niečo opýtať alebo požiadať o radu. Mám veľmi rada olivy tie obyčajné v sáčkoch alebo aj v pohároch lenže mne sa zdá že sú až moc slané a niečo mi hovorí že moc slané veci nie sú dobré. Ako to teda je s tými olivami su zdravé alebo nie.
Olivy sú naozaj dosť slané, napriek tomu pokiaľ sa používajú ako pochutina (nie hrnček denne :-))), chápeme ich ako zdravú potravinu. Treba tiež vyberať tie kvalitnejšie, drahšie druhy.

Rád by som vedel, aký je Váš názor na nakličovanie semien – mungo, pšenica, lucerna…
Naklíčené semienka, obilniny alebo strukoviny sú samozrejme v poriadku a veľmi prospešné. Pre možnú mikrobiálnu kontamináciu (najmä ak si ich kupujete v obchode) sa však odporúča pred použitím ich aspoň spariť vriacou vodou.

Aký je rozdiel medzi normálnym kravským maslom a „maslami“ typu Flora (ktorý aj ja kupujem), Rama, Veto s pod. Tieto „umelé“ sú vraj veľmi škodlivé podľa niektorých článkov na nete.
Rozdiel medzi bežným maslom a nátierkovými tukmi je v tom, že maslo je tuk živočíšneho pôvodu a teda nesie všetky jeho nevýhody, naopak nátierkové tuky ako je Rama, Perla, Flóra sú pôvodu rastlinného. Obavy z margarínov, ktoré z minulosti pretrvávajú, boli založené na existencii tzv. trans-mastných kyselín, ktoré sa však už v tých dnešných nachádzajú len v zanedbateľnom množstve alebo vôbec. A to, čo Vám milovníci a obhajcovia masla už určite neprezradia 🙂 je fakt, že v živočíšnych tukovch sa tieto nežiadúce mastné kyseliny nachádzajú rovnako. Samozrejme, ideálne je natrieť si na chlieb radšej strukovinovú nátierku ako maslo alebo margarín.

Prosím o radu,čo mám robiť,keď mi pred niekoľkými týždňami diagnostikovala očná lekárka „sklovcový zákal “ povedala,že na to je jedine Kvapky “ jodid sodný , draselný “ mne to zatiaľ vôbec nepomáha.Pokúšam sa aj o očnú gymnastiku,no zatiaľ bez väčšieho úspechu. Prosím Vás o radu,čo by mi mohlo pomôcť,sa týchto plávajúcich obláčikov v mojich očiach zbaviť.
Veľmi radi by sme pomohli, ale bohužiaľ nemáme žiadne informácie o tom, že by úprava stravy mohla pri tejto diagnóze zásadne pomôcť. Pre zdravie očí je vo všeobecnosti dôležitá pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny všetkých farieb (v dávke asi 100g/10kg hmotnosti) a tiež denný príjem semienok a orechov v množstve asi jednej hrste. Môžete využiť aj niektoré potravinové doplnky zamerané na zdravie očí s obsahom karotenoidov, luteínu, selénu, zinku, zeaxantínu, vitamínu E a C.

Prosím Vás o radu ako postupovať keď mi zapácha z úst. Posledných 2 – 3roky, pociťuje – hlavne môj manžel zápach, aj napriek tomu, že si ústnu dutinu vrátane jazyka umývam dôkladne niekoľko krát za deň. Veľmi ma to trápi. Snažím sa vytláčať si tvrdé hrudky – zeleno-žlté v oblasti krčných mandlí. Myslím si, že odtiaľ ten zápach pochádza. Uvažujem o ich vybratí, prosím aký je Váš názor.
Veľmi pravdepodobne je dôvodom zápachu z úst chronická tonzilitída, ktorú musíte riešiť s otorinolaryngológom. Veľmi pravdepodobne sa nevyhnete tonzilektómii, ktorú ale musí indikovať špecialista.

Chcel by som sa spýtať, či je pravda, že pri konuzumacii sóje sa mužom ukladajú niektoré látky na miestach ako ženám. A či to spôsobuje napr. rozšírené boky a pod.
Takéto obavy naozaj mať nemusíte a sóju môžete spokojne konzumovať ďalej.

Aký je Váš názor na parboiled ryžu?
Parboiled ryža je určitým kompromisom medzi bielou a naturálnou ryžou. Je totiž zbavená obalu šetrným spôsobom, čo umožňuje zachovanie termostabilných zložiek, avšak nerieši stratu cennej vlákniny. Je výhodná najmä v detskej výžive, tam kde deti odmietajú naturálnu ryžu pre jej špecifickú chuť.

Chcem sa Vás opýtať, aký máte názor na črevnú sprchu, teda chcem vedieť, či nie je nebezpečná z dlhodobého hľadiska, či si ňou človek nepoškodí prirodzené črevné prostredie, alebo čo. Som laik, tak ma prosím uveďte do reality, aby som bola múdrejšia.
Črevnú sprchu naozaj nepovažujeme za prirodzený očistný prostriedok a tiež veríme tomu, že môže narušiť prirodzené črevné prostredie. Omnoho dôležitejšie a správnejšie je podľa nás konzumácia vyváženej stravy a pravidelný pitný režim prípadne užívanie probiotík.

Mám problém s tým, že nemôžem pribrať, moja váha sa nezvyšuje a môžem zjesť koľko chcem a nič. Krvné výsledky mám úplne všetky v poriadku, nechutenstvo nemám. V 9.ročníku ZŠ som intenzívnym cvičením na talentové skúšky schudla a od tej doby sa mi nedarí zvýšiť moju hmotnosť. Môžete mi, prosím, Vás nejako poradiť, čo mám robiť?
Pokiaľ sa u vás nepotrdil nejaký zdravotný problém je potrebné sa najprv poobzerať po vašej rodine, či nejde o konštitučnú záležitosť (tam veľa nenarobíte). Riešením tiež nie je zásadným spôsobom zvyšovať príjem tukov (najmä nie živočíšnych) a snažiť sa priberať iba tuk (čo neznamená, že sa musíte vyhýbať kvalitným rastlinným tukom vo forme orieškov, semienok alebo kvalitným rastlinným olejom). Skôr by možno prospelo, keby ste si našli nejakého dobrého trénera, ktorý Vám zostaví špeciálny tréningový program za účelom naberania svalovej hmoty.

Aký mate názor na- pitie vývaru z MELTY?
Myslíme si, že ak je Melta Váš obľúbený nápoj a občas si ju dáte, nemala by Vám uškodiť. Je to určite lepšia alternatíva ako káva, na druhej strane je to rovnako vývar zo „spáleniny“ – aj keď obilnej

Chcel by som sa Vás opýtať, mám 19 rokov a lekárka mi pri poslednej preventívnej pehladke povedala, že mám zníženú hladinu cholesterolu. Chcel by som sa opýtať ako ho môžem zvíšiť (akými potravinami). Lekárka mi síce povedala, že mám viacej jesť mastného ale ani mi to nechutí a viem, že moc zdravé to nieje aj keď som štíhli.
Znížená hladina cholesterolu nemusí byť zákonite prejavom ochorenia (pre Vás môže byť takáto hodnota jednoducho normálna) a ak by aj o nejaké ochorenie išlo, ani jedna z možností sa nerieši „zvyšovaním hladiny cholesterolu jedením mastných jedál“. Odporúčali by sme Vám skôr komplexné internistické vyšetrenie na vylúčenie možných (ale málo pravdepodobných) príčin tohto javu. Navyše dôležitá nie je ani tak hladina celkového, ale skôr HDL („dobrého“) cholesterolu. Ak je nižšia ako 1,0 mmol/l, dá sa stravou ovplyniť (okrem iného je súčasťou opatrení aj vynechanie alebo výrazné obmedzenie príjmu živočíšnych tukov). Keďže tieto detaily nepoznáme, ďalšie riešenie si vyžaduje osobnú konzultáciu.

Dobrý deň, zaujímal by ma Váš názor na podávanie kravského mlieka deťom nad 12 mesiacov. Pediatrička nám povedala, že dieťa môže všetko okrem húb a čokolády. Je pravda, že mlieko obsahuje veľa alergénov a zahlieňuje? Nie je lepšie namiesto klasickej krupice z kravského mlieka pripravovať radšej krupicu, ktorá obsahuje vitamíny a patrí do detskej výživy (Sunarka, Nutrilon, a Hami a pod.?).
My odporúčame do troch rokov veku dieťaťa používať adaptované mlieka (napr. Nutrilon) a mliečne výrobky zaradovať až od ukončeného jedného roku dieťaťa s dôrazom na kyslomliečne produkty. Mlieko určite patrí medzi najsilnejšie alergény a čo sa týka zahlieňovania, neexistujú žiadne štúdie, ktoré by sa tejto skutočnosti venovali, ale skúsenosti svedčia pre tento fakt, preto sa odporúča najmä v období respiračných infekčných ochorení mlieko aj mliečne výrobky načas vynechať.

Chcela by som vedieť Váš názor na huspeninu – klasickú slovenskú. Ja sa snažím zdravo a racionálne stravovať aj variť, ale moji svokrovci nám stále nosia „tradičné slovenské jedlá“, ktoré my už nekonzumujeme a stále sa s nami hádajú o ich výživnej hodnote. Tvrdia, že huspenina z bravčových papričiek je zdravá, lebo obsahuje kolagén. Ja som pozerala rôzne názory na internete a našla som aj kalorickú hodnoru a zdala sa mi dosť vysoká okolo 800KJ na 100g.
Huspenina samozrejme medzi zdravé potraviny nepatrí. Obsahuje množstvo nezdravého živočíšneho tuku (a teda aj veľa kalórií) a kolagén na prípadné liečebné účely (pohybový aparát) je bezpečnejšie získať z výživových doplnkov.

Keďže sójové bôby obsahujú vysoké množstvo purínov zaujímalo by ma či aj Vaše výrobky zo sóje obsahujú tieto látky. Trpím chorobou Dna a snažím sa konzumovať stravu s nízkym obsahom purínov, vylúčil som aj mäso ale neviem či môžem jesť výrobky z tofu a sóje.
Na Vašu otázku sa nedá odpovedať jednoznačne: postup u pacientov s dnou alebo zvýšenou hladinou hladinou kyseliny močovej je nesledovný: v prvej línii je potrebné, aby vylúčili červené mäso, VŠETKY mäsové výrobky, vnútornosti, akékoľvek vývary z mäsa a výrazne obmedzili aj mäso biele. Alkohol treba úplne vylúčiť tiež. Toto treba dodržiavať aspoň tri mesiace a potom si dať odmerať hladinu k. močovej v krvi (často sa výrazne upraví). Následne sa môže vyskúšať ako u daného pacienta (je to individuálne) na hladinu kyseliny močovej vplývajú strukoviny (vrátane sóje a sójových výrobkov) a opäť po určitej dobe odmerať hladinu k. močovej v krvi. Pokiaľ táto po zaradení strukovín stúpne, nemali by ich konzumovať. Ak sa nezmení, môžu ich spokojne jesť ďalej. Toto je samozrejme výrazne zjednodušenie problému. Vyžadovalo by to osobnú konzultáciu.

Ja by som sa chcela spýtať na jedny tabletky, ktoré sa volajú L-Arginine 1000 sú to tabletky, ktoré by mali podporovať spalovanie tukov a sú vlastne na enrgiu. Ja by som chcela vedieť či je vhodné ich konzumovať a či je aj dobré ak ja beriem antikoncepciu či nemajú takéto tabletky nejaký vplyv na antikoncepciu, teda ich spoločné užívanie.
Arginín môžete prechodne použiť za účelom podpory budovania svalovej hmoty, ale nedá sa tu hovoriť o preukázanom účinku na „spaľovanie tuku „. Ak však chcete dosiahnuť žiadaný účinok, je nevyhnutná fyzická aktivita. Prirodzenými zdrojmi arginínu sú sézamové a slnečnicové semená, orechy, hnedá ryža alebo pšenica. Kombinácia s
antikoncepciou by nemala byť problém.

Chcela by som vedieť aký máte názor na ovocie-banány. Čítala som že banány obsahujú baktérie, ktoré zožierajú v krvi hemoglobín. Keď vám klesne hemoglobín a tým odávka kyslíka do tela, samozrejme budete unavení a zaspíte. Práve kvôli týmto baktériám banány tak rýchlo hnijú.
Môžete byť úplne kľudná, v banánoch sa žiadne požierače hemoglobínu nenachádzajú. Naopak, ide o veľmi hodnotnú potravinu, len netreba otvárať šupku zubami, je totiž malá pravdepodobnosť, že sú tam parazity, ktorými by ste sa mohli takto nakaziť. Takže môžete banány spokojne konzumovať ďalej.

Chcem sa opýtať, čo vravíte na pitie filtrovanej vody pomocou reverznej osmózy?
Reverznú osmózu považujeme za nepotrebný komerčný ťah, omnoho dôležitejšia je správna životospráva s dostatkom pohybu a pestrou vyváženou výživou.

Rada by som sa spýtala na Váš odborný názor na akupunktúru.
Akupunktúra je asi 7000 rokov stará liečebná metóda, ktorej podstatou je niekoľko teórií čínskej medicíny. Ide teda viac o metódu empirickú ako exaktnú. Napriek tomu už dnes vo svete bežia štúdie, ktoré porovnávajú jej účinok s placebom a zdá sa, že v mnohých prípadoch akupunktúra naozaj funguje. WHO dokonca vytvorila aj zoznam ochorení, pri ktorých sa akupunktúra ukázala ako prospešná (určite ho ľahko nájdete na internete). Nevýhodou je, že správnosť postupov je do veľkej miery daná skúsenosťou a vedomosťami lekára-akupunkturistu, rozdiely v úspešnosti tak môžu byť veľké. Ak sa rohodnete pre akupunktúru, určite vyhľadajte lekára, nie žiadneho liečiteľa, na Slovensku je ich dnes už pomerne dosť, tak si určite vyberiete. K zvučným menám patrí napr. MUDr. Bangha, MUDr. Balogh, MUDr. Ondrejkovičová, MUDr. Sládková (všetci z Bratislavy) alebo MUDr. Petrovics (Košice) a pod.

Aký máte názor na konzumovanie mletej škorice, ktorú veľa zdrojov teraz propaguje. Dočítala som sa, že je vhodná na prehriatie organizmu, na srdce a trávenie, ale nikde neuvádzajú, či nezvyšuje / 1 lyžička malinká 2 x denne/ tlak. Mám taký pocit že áno, hoci to všetko môže byť klamné.
Nemusíte mať obavy, škorica nielen že nezvyšuje tlak, ale zlepšuje viaceré metabolické parametre (znižuje cukor aj cholesterol v krvi), takže si ju môžete kľudne dopriať. Zrejme ste si to pomýlili so sladkým drievkom, ktoré krvný tlak naozaj môže zvýšiť.

Ja mám veľmi rada kyslu kapustu ale strašne má nafukuje, preto ju nemôžem jesť. Čo mám robiť?
Nafukovanie nemusí byť spôsobené iba kyslou kapustou ale aj jej kombináciou s inými jedlami. Vyskúšajte, či rovnako reagujete na samotnú kyslú kapustu ako na jedlá z kyslej kapusty (obsahujúce iné suroviny). Niekedy pomáha feniklový čaj, tabletky z chlorofylu, preparát obsahujúci simetikon (Espumisan) alebo nasadenie probiotík (možno je dôvodom nepriaznivá flóra tráviaceho systému). To, či k nadmernému nafukovaniu vo Vašom prípade neprispieva nejaké ochorenie tráviaceho systému bohužiaľ takto nevieme posúdiť.

Chcem Vás poprosiť o radu, mám dilemu keďže si často do práce robím klasickú desiatu s maslom, aké maslo je zdravšie podľa Vás, čerstvé alebo rastlinné ako flora, rama atď..
Obavy z rastlinného masla sa v minulosti zakladali na existencii škodlivých tzv. trans-mastných kyselín, ktoré sa v margarínoch nachádzali (a v tzv. tvrdých margarínoch sa stále nachádzajú). Toto však už dávno nie je opodstatnené pri tzv. mäkkých margarínoch (Flóra, Rama, Perla a pod.), nakoľko sú tam prítomné už iba v zanedbateľných množstvách. No a mnohých často prekvapí informácia, že v masle sa trans-mastné kyseliny nachádzajú tiež. My by sme odporúčali viac rastlinné maslá, ale aj to len v obmedzenom množstve. Skôr je výhodnejšie naučiť sa na chlieb natierať strukovinové alebo zeleninové nátierky, prípadne pesto, ktoré obsahujú navyše aj iné dôležité živiny.

Aký máte názor na koloidné striebro, trpím kvasinkami a čítala som že je účinné, avšak aj s protiplesňovou diétou. Stojí za vyskúšanie ???
S touto liečbou nemáme žiadne skúsenosti a skôr v nás vyvoláva nedôveru. Skúste radšej začať pravidelne užívať probiotiká (celkovo a prípadne aj lokálne, ak ide o gynekologický problém) a úplne vylúčiť zo stravy jednoduché cukry (všetko sladké a potraviny z bielej múky a bielu ryžu).

Rada by som sa spýtala na mlieko. Môj 2-ročný synček pije umelú formulu,
a chcela by som vedieť, dokedy odporúčate podávať dieťaťu mlieko. Môžem mu skúsiť podať tekuté sójové mlieko? A ak áno, môže to byť pravidelne každý deň? Kravské mlieko mu dávať rozhodne nechcem. Alebo už mlieko nepotrebuje?
Adaptované mlieka (alebo tzv. formule) umožňujú u malého dieťaťa pohodlný a jednoduchý prísun dôležitých živín, preto sa odporúča používať ich do ukončeného tretieho roka života dieťaťa (sem samozrejme patrí aj adaptované sójové mlieko, napr. Nutrilon soya). Bežne dostupné tekuté sójové mlieka síce neuškodia, ale stačia iba u detí, ktoré majú naozaj veľmi bohatú pestrú stravu s dôrazom na rastlinné zdroje vápnika (ak by ste chceli prebrať túto problematiku, radi Vás u nás privítame na osobnej konzultácii). Kravské mlieko teda nie je nutnou súčasťou výživy, treba sa ale o dostatočný príjem vápnika postarať z iných zdrojov.

Mama má v krvi i moči vysokú hladinu vápnika. Paradoxne má zároveň aj osteoporózu. Ako by sa mala v tomto prípade stravovať, resp. piť? Vyhýbať sa potravinám s obsahom vápnika alebo nie? Aký máte názor Vy?
Nie je vylúčené, že vaša mamička má tzv. primárnu hyperparatyreózu, čo je ochorenie patriace do starostlivosti endokrinológa a súčasťou tohto ochorenia býva okrem iného aj osteoporóza. Ak teda ešte nenavštívila endokrinológa, bolo by vhodné to čo najskôr urobiť. Ide o ochorenie, ktoré sa nedá liečiť stravou. Po vyliečení základnej príčiny je však možné a vhodné určité úpravy vo výžive urobiť, čo Vám radi cestou osobnej konzultácie podrobne vysvetlíme.

Chcem sa spýtať na Váš názor na výživový doplnok „Benefibra“ – vláknina (asi v prášku). Pýtam sa to najmä kvôli mojim trom chlapom doma, ktorí vlákninu v bežnom stave moc nemusia. Dá sa ich týmto výrobkom trošku „ošáliť“, ak to hodím niekde do jedla?
„Ošáliť“ sa tým síce trochu dá ale ak to musíte robiť úplne tajne, tak to je lepšie použiť ovsené klíčky alebo otruby a prisypať ich napríklad do polievky. Benefibra alebo Psyllium sa totiž musia rozmiešať vo väčšom
množstve tekutiny a to už asi tajne robiť nemôžete 🙂 Treba len zdôrazniť, že zvýšený prísun vlákniny musí byť spojený so zvýšeným prísunom tekutín, pretože inak môžu vzniknúť problémy so stolicou.

Chcela by som vedieť, či máme kupovať výrobky len s označením Alnatura, ide napríklad o ovsené vločky, alebo čaj a iné, zaujíma ma, či neurobím nejakú chybu v tom, že kúpim v inom obchode pod inou značkou napríklad tie ovsené vločky. Keď už chcem deťom niečo dobré, aby som sa zas neskôr nedozvedela, že nie všetky výrobky (hoci s rovnakým názvom) sú rovnako zdravé ….
A druhá otázočka: Aký názor máte na prášok, z ktorého sa pomocou horúcej vody dá „vyrobiť“ sojové, alebo i ovsené mlieko (mám na mysli tie náhrady mlieka). Sójový nápoj zakúpený v DM mi odmietli deti piť, ale na cereálie používame práškové sojové mlieko. Nie je to „chémia“?
Výrobky Alnatura sú na trhu so zdravou výživou jedny z najkvalitnejších, neznamená to však, že nemôžete kupovať potraviny od iných výrobcov. Čo sa týka sójového mlieka, tam je naozaj veľký rozdiel medzi práškovým a tekutým sójovým mliekom. Práškové mlieka (okrem špeciálnych formul určených na detskú výživu), nie su vhodné a spomedzi tekutých sa dá vybrať, treba ich vyskúšať.

Asi denne sa stretávate s ľudmi ktorý chcú schudnút zvažujú rôzne zdravé diety a podobne. No ja by som sa chcel spytat na práve opačný problém. Chcel by som pribrať a to najprv 9kg a neskôr možno i viac. Vedeli by ste mi poradiť, ako to docieliť, alebo poradiť odborníka, ktorý by mi v tom mohol pomôcť? Som si istý, že nie som jediný koho sa tento problém týka no nikde neviem nájsť žiadnu radu. Mám 20 rokov a neviem, či je to genetického pôvodu, alebo zložením mojej stravy, no bol by som veľmi vďacný, ak by ste mi mohli poradiť nejakého poradcu, ktorý ľudom radí nie len ako schudnút, ale aj ako pribrať.
Síce väčšinu našich pacientov naozaj tvoria tí, ktorí chcú schudnúť, máme skúsenosti aj s pacientami, ktorí potrebujú pribrať. Na osobnej konzultácii Vam urobíme analýzu zloženia tela, ktorá nám pomôže zobjektivizovať, či je naozaj nutné, aby ste pribrali, a či Vám viac chýba tuk alebo svalová hmota. Na základe výsledkov tohto vyšetrenia Vám odporučíme vhodný postup. Individuálny jedálny lístok nepripravujeme, vytvárame ho spolu s Vami.

Môj problém spočíva v tom, že môj priateľ zje všetko, čomu sa teším, ale hnevá ma, že jedáva konzervy, ktoré sú po záruke. Sú veľmi lacné a nasýtia ho. Chcela som sa opýtaťaký je ich dopad na ľudské telo. Teda chcela by som vedieť, že okrem toho, že sú nezdravé čo všetko môžu spôsobiť alebo prečo vlastne nie sú pre organizmus vhodné.
Riziko konzumácie konzerv po záruke je najmä v možnej nákaze viacerými druhmi mikroorganizmov, a to aj vtedy ak obsah konzervy pôsobí úplne nezávadne (môžu tam byť spóry Clostridium botulinum).

Čím nahradiť potraviny , ktoré ste uvádzali ako najvhodnejšie na raňajky, pri celiakii, ktorá je spojená zároveň s alergiou na mlieko a sóju, vajce celé , taktiež na všetky orechy a olejnaté semená, ako je tekvica, slnečnica, mak a iné. Jednoducho čo raňajkovať pri takejto diéte, aby to boli zdravé plnohodnotné raňajky s ktorými môžme začať nový deň?
Na raňajky vám odporúčame kukuričnú alebo pšenovú kašu s hrozienkami, so škoricou, pokvapkanú panenským ľanovým olejom, so strúhaným jablkom a sezónnym ovocím.

Mám bronchiálnu astmu. Chcela by som sa opýtať ako je možné zistiť na čo mám alergiu, keď jediné pozitívne (všetky alergény mám negatívne) je vysoké EO – 1900, hoci vraj má byť max 300? Alergia sa nepotvrdila ani kožnými ani krvnými testami. Aké vyšetrenie by ešte bolo potrebné?
Spektrum vyšetrení na alergény (tzv. špecifické IgE) si volí vyšetrujúci lekár a nepíšete, ktoré druhy alergénov vam boli vyšetrené. Naša ambulancia sa v rámci alergických ochorení špecializuje na výživové opatrenia pri alergiach na potraviny, takže váš problém musíte konzultovať s imunológom.
Navyše, zvýšený počet eozinofilov nemusí jednoznačne znamenať alergiu, môže ísť aj o parazitárne ochorenie. Možno by bolo užitočné absolvovať vyšetrenia aj týmto smerom.

Obraciam sa na Vás s prosbou o odpoveď na otázku, ako mám postupovať, keď chcem konzumovať surové obilie (máčané, naklíčené) a nechcem pri tom ochorieť na toxoplazmózu. Ochráni ma dostatočne konzumácia surovej cibule a cesnaku? Treba ich konzumovať súčasne s obilím?
O možnosti nákazy toxoplazmózou zo surového obilia (čo určite nepatrí medzi najčastejšie spôsoby prenosu tejto infekcie) by ste sa mohli poradiť buď s odborníkom na infektológiu alebo epidemiológiu. Čo vám my vieme s určitosťou povedať je, že konzumácia cibule ani cenaku vás určite pred nákazou neochráni. Pokiaľ vám odborníci potvrdia možnosť nákazy zo surového obilia, budete sa ho zrejme musieť vzdať.

Je nejaký vzťah medzi užívaním antidepresív a nadváhou, medzi depresiou a nadváhou?
Súvislosť medzi nadváhou a depresiou, resp. užívaním antidepresív je známa. Nejde však o nejaké „zmeny v metabolizme“, ako si to mnohí predstavujú, ale depresívami navodená zvýšená chuť do jedla, resp. zvýšená tendencia k uspokojovaniu sa jedlom u depresívneho človeka. Nejde teda o problém neriešiteľný, ale iba „ťažšie“ riešiteľný. Treba vyvinúť viac sebazaprenia pri ovládaní svojich chutí, čo u depresívneho človeka principiálne môže byť problém. Na druhej strane správne liečená depresia (správne zvoleným preparátom) by mala byť dobrým východiskom pre zvládnutie týchto problémov.

Chcem vás poprosiť o odpoveď na nasledovné: Niekedy dávnejšie som započula info, že ku kaši z ovsených vločiek nie je dobre jesť jablká. Je to pravda a prečo?
O takom názore sme naozaj nepočuli, naopak, myslime si, že táto kombinácia je veľmi vhodná.

Od narodenia som maval zapchu, uz ako 3-rocny mi pomahali vyprazdnit lekari. Trva mi to doteraz. Bolo obdobie, ked som dospieval tak mi to uplne zmizlo od 13 – 19 roku, potom po maturitach som bol 3 mesiace v poriadku, zacalo sa to znova objavovat, teda koncom roka 2002 a trva mi to dodnes. Je to uz siesty rok, mam dostatok pohybu, snazim sa jest pravidelne 3-krat za den. sa stravovat zdravo-salat listovy, zelenina ovocie, vlaknia – otruby som uzival s jablkom 6 mesiacov 4 lievkove lyz. denne. A chodil som na WC kazdy mesiac. Som sledovany gastroenterologom. Lekari hovoria, ze nemam vyvinute receptory 5HT4 v hrubom creve, robili mi opakovane gastrofibro, kolonoskopie, irigoskopie, pasaz crevami cez rentgen, Najviac mi pomahal Zelmac 6 mg – tegaserod – agonista 5HT4 receptorov. Ma prist aj na Slovensko. Zatial ho uz 2 rok nemam. Predtym mi ho preplacala poistovna. Ale toto nie je dovod mojej otazky. Nikdy som nemal poriadne probiotikum, len probiofix, a podobne. Probiotika ma vzdy nafuknu. Chcem sa vas cez tento mail opytat, ktore mam zvolit probiotikum, aby mi z neho nebol zle. Vyskusal som SWISS Laktobacily 5, nemohol som sa z nafuknutia tymto probiotikom dostat cely mesiac do formy. Potom prisiel ProbioFIX, a ten mi to iste spravil. Viem ze odporucate aj ine probiotika, velmi ma zaujal clanok o Bioaktivnej Laktoflore od PharmaNord – Dansko. Prosim Vas napiste mi na tento mail take probiotikum, ktore mi bude robit dobre a nebude ma nafukovat.
Náš problém je naozaj zložitý a vyžadoval by si osobnú konzultáciu, pretože zdravotnú starostlivosť nie je možné posklytovať prostredníctvom internetu. Môžeme sa však vyjadriť k probiotikám:
Probiofix obsahuje viaceré konzervačné látky, takže tam by nas intolerancia až tak neprekvapovala, ale s Laktobacilmi 5 od Swisu máme v ambulancii výbornú skúsenosť, takže zrejme musíte iba postupne skúšať jednotlivé iné preparáty bežne dostupné v lekárňach bez predpisu (Lactoflor, Zenflo, Biopron travel a pod) a nájsť to, čo bude pre vás najlepšie, alebo sa môžete poradiť s gastroenterológom, či by vám nepredpísal Mutaflor, čo je jediný probiotický preparát, ktorý je viazaný na predpis a registrovaný ako liek. Možno to bude práve to, čo potrebujete Smile

Prosím Vás o informáciu o používaní olivového oleja Extra Virgin. Je možné používať tento olej aj na vyprážanie a fritovanie? Prípadne aký olivový olej je ideálny na vyprážanie?
Extra Virgin olivový olej je vhodný iba na krátku tepelnú úpravu (tzv. orestovanie), na vyprážanie je vhodnejší rafinovaný olivový olej, ktorý má vyššiu tepelnú stabilitu. Musíme však upozorniť, že pri vyprážaní na akomkoľvek oleji môže dochádzať k vzniku
karcinogénnych látok, takže vyprážať by sa malo len veľmi zriedkavo, ale to asi viete J

Rada by som Vas poprosila o radu.Mame 6 mesacneho synceka,ktory je stale kojeny,ked mal 5,5 mesiaca zacali sme s prikrmami,najskor len s ryzovou kasickou,neskor so zeleninkou,mame za sebou :zemiak,mrkvu,brokolicu,karfiol,petrzlen.Teraz ma syncek 6 mesiacov a tyzden a rada by som zacala aj s ovocim,mohli by ste mi napisat druhy ovocia,ktore by som mu mohla podavat a taktiez ake druhy zeleninky mu mozem este podavat.Viete zijeme v UK,a ak mam povedat pravdu,stravu ktoru tu podavaju babtkam sa mi nezda byt vhodna pre ich vek,napr.syr +karfiol,alebo jahody uz 4 mesacnemu babtku.Taktiez by som sa chcela poradit,ci mam malickemu podavat aj nejaku tekutinu,cajik,alebo prevarenu vodicku,aj ked vzdy ked sa napapa,tak ho este nakojim,papa raz denne,na obed zeleninku 2 polievkove lyzice,a na vecer ryzovu kasicku 2 polievkove lyzice,taktiez by som chcela vediet ci mnozstvo podavanej stravy je spravne,ci to nieje vela alebo malo?
Situácia by si vyžiadala osobnú konzultáciu, prostredníctvom mailu Vám môžeme odpovedať iba stručne:

  • do ukončeného jedného roka dieťaťa nepoužívajte žiadne zo silných alergénov vrátane kravského mlieka a mliečnych výrobkov
  • nové potraviny zaraďujte vždy samostatne, pozorujte 2-3 dni, či nedochádza ku kožnej reakcii alebo tráviacim ťažkostiam
  • to, či vaše dieťa skonzumuje dostatok potravy, zistíte podľa pravidelnej stolice a zodpovedajúceho prírastku na hmotnosti

Prosim Vas, nakolko mi zalezi na vyzive mojho coskoro 3-rocneho syna, chcela by som sa opytat, ci je vhodnejsie od 3 rokov pre dieta mlieko kravske (dokedy odporucate pit detom kravske mlieko?) alebo sojove, pripadne iny druh..Dnes ma trochu zneistila informacia na obale sojoveho suseneho mlieka od vyrobcu ASP, ze obsahuje fosforecnan draselny a nejaky emulgator?
Deti do troch rokov by mali pit iba tzv. adaptovane kravske mlieko, aj ked po ukonceni prveho roka zivota mozete zacat so zaradovanim mliecnych vyrobkov ako su tvrde nezrejuce syry, tvaroh, cottage cheese alebo probioticke mliecne vyrobky. Nevhodne su tavene, zrejuce alebo plesnove syry (bez ohladu na vek).
Co sa tyka spravneho mlieka, urcite neodporucame praskove sojove mlieka. Tekute sojove mlieka obohatene vapnikom povazujeme za vhodnejsie.

Velmi pekne Vas poprosim o radu, mate nejake skusenosti s ochorenim s nazvom kandidóza? Doktorka zaoberajuca sa alternativnou medicinou mi stanovila tuto diagnozu a nastavila prisnu dietu. viete mi prosim pomoct v tomto smere, pripadne mi poradit aka strava je vhodna a ktoru bu som mal uplne vylucit? podla liecitelky mam uplne vylucit vsetky cukry, aj OVOCIE. je to v poriadku?
Nevieme nakoľko spoľahlivá je informácia, že trpíte mykotickou infekciou, ktorú spôsobuje Candida, ale potvrdzujeme, že súčasťou vhodnej diéty pri kandidóze je – okrem iného – aj vylúčenie všetkých jednoduchých (sladkých ) cukrov a sladkého ovocia, ale aj bielej múky. Ostatné súvislosti by si asi vyžadovali osobnú konzultáciu.