Keď mikróby pomáhajú

Keď mikróby pomáhajú

baktérie, mikrobiota, mikroflóra, mikrobióm, Lactobacillus, Streptococcus, Bifidobacter, črevo, trávenie

Predstava, že v jednom hlte konzumujeme niekoľko miliárd mikroorganizmov, je dosť desivá. Mnohí z nás denne a vedome prijímajú kvantá baktérií, čo sa môže na prvý pohľad zdať ako čin, hraničiaci so zdravotným hazardom. Avšak, už lepšie znie zistenie, že milióny nepatogénnych baktérií sa nachádza v jednom čerstvom jogurte či v acidofilnom mlieku.. Nazývame ich probiotikami.

Keď sa naruší črevná mikrobiota

Tráviaci trakt človeka je osídlený obrovským počtom mikroorganizmov. Niektoré nám neškodia, no ani neprinášajú úžitok, avšak nájdu sa aj také, ktoré nám síce neškodia za bežných podmienok, ale pri určitých záťažových stavoch môžu spôsobovať zdravotné problémy. „Hrubé črevo dokáže v sebe udržať zhruba 1 a pol kila mikróbov bez toho, aby nám škodili. Teda aspoň za normálnych okolností,“ povedal Dr. Igor Bukovský. Málokto si však uvedomuje, že nadmerným príjmom sladkostí, alkoholu či stresom, môže človek potlačiť rast prospešných probiotických baktérií. Zloženie črevnej mikrobioty sa môže zmeniť taktiež v dôsledku užívania antibiotík. A tiež častým jedením a vyjedaním počas dňa.

„Ak celú mikrobiálnu komunitu (to znamená: mikrobiota) tvoria optimálne druhy baktérií v primeranom počte, zvyčajne je všetko v poriadku. Ak sa však vplyvom zlej stravy, častého jedenia, stresu, alkoholu, niektorých liekov, spánkového deficitu alebo podivných praktík ako napríklad črevné sprchy a rôzne preháňacie, či „detoxikačné“ kúry naruší niečo z tej krehkej a zložitej harmónie medzi sliznicou, ochranným hlienom, baktériami, bielymi krvinkami a črevným nervovým systémom, máme problém,“ dodal Dr. Bukovský.

Nafukovanie a kŕče sú to najmenej. Ak si človek dlhšie obdobie udržiava v hrubom čreve chronický zápal, trpí celé telo. Zdravý životný štýl a dostatok vlákniny v strave je alfou a omegou zachovania prospešných baktérií, ktoré udržia črevá zdravé a tým aj bolesti a nafukovanie na uzde.

Odkiaľ získať probiotické kultúry?

V súčasnosti na náš organizmus neustále vplývajú rôzne rizikové faktory, ktoré spolupôsobia pri rozvoji ochorení. Nabádajú nás vyhľadávať účinné a ľahko dostupné prostriedky, ktoré sú schopné chrániť zdravie človeka. K takýmto ochrancom patria aj potraviny s obsahom živých „priateľských“ – probiotických baktérií. Ozdravujú ľudský organizmus, majú blahodarný vplyv na črevnú mikrobiotu a imunitný systém. Priaznivo pôsobia na žalúdok, črevá i pečeň. Sú skvelými pomocníkmi pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi, chránia pred rakovinou a taktiež podporujú trávenie.

Probiotiká majú zásadný význam pri udržiavaní rovnováhy črevnej mikrobioty, pretože znižujú výskyt nežiaducich mikroorganizmov. Podporiť rast týchto prospešných baktérií je možné zaradením určitých potravín do jedálnička. Acidofilné mlieko, kefír, zákys, sójový tempeh, kvasená kapusta, kórejská fermentovaná kapusta kimči, miso a kombucha sú prirodzeným zdrojom probiotík, zatiaľ čo jogurty a iné kvasené mliečne výroby sú o ne obohatené. Rast probiotických baktérií podporujú zelenina, ovocie, strukoviny a obilniny s väčším obsahom rozpustnej vlákniny. Pravidelná a primeraná stolica prispieva k rozvoju prospešných baktérií. „Skôr je jej prejavom.“, dopĺňa Dr. Bukovský. „Vetry a stolica by nemali mať nepríjemný hnilobný alebo nakyslý zápach, pretože to je zvyčajne dôkazom zlého zloženia mikrobioty.“

Probiotické kultúry môžeme užívať nielen v potrave, ale aj formou probiotických výživových doplnkov. Trh ponúka nespočetné množstvo rôznych prípravkov s obsahom probiotických baktérií. Je ťažké zorientovať sa a vybrať správny druh, ktorý by nám pomohol. Pozrite sa predovšetkým na počet baktérií v jednej tabletke. Ak obsahuje minimálne 4 miliardy prospešných baktérií, siahnite po nej. Obsahuje prípravok viac druhov baktérií? Žiadny problém, no skontrolujte si, či podiel aspoň jedného druhu predstavuje polovicu celkového množstva baktérií v jednej tabletke. Doba expirácie taktiež zaváži. Uskladňuje lekáreň probiotiká v chladničke? Zelený bod pre prípravok!

(Článok bol pôvodne uverejnený na stránkach portálu Zoznam.sk v období máj – jún 2017.)