To, po čom siahnete, keď vás prepadne večerný hlad, vás môže nielen naplniť, ale môže tiež spôsobiť naberanie na váhe, reflux (= poškodenie pažeráka), či dokonca rozbiť spánkový rytmus. Zatiaľ čo málo kyslé jedlá ako celozrnné potraviny, bylinkové čaje, nízkotučné mlieko, jogurt alebo banán príjemne utíšia „mrnčiaci“ prázdny žalúdok, z druhej strany kofeínové, vysokotučné, príliš sladké a kyslé jedlá či nápoje môžu váš spánok zruinovať, zväčšiť obvod pása a dokonca poškodiť spomínané tkanivo v pažeráku a hrdle (dokonca cestou refluxu aj zápal priedušiek). Tak to ukázal výskum z University of Rochester.
Poďme sa spolu pozrieť na to, ktoré potraviny a nápoje sú nepriateľmi vášho spánku:
- Káva – z pochopiteľného dôvodu, šálka kávy pred spánkom vám nedá dobre spať. Nielenže je bohatá na kofeín, je tiež poriadne kyslá, čo podporuje produkciu a pôsobenie kyseliny HCl počas spánku. Ak bezvýhradne šálku kávy večer potrebujete, zvoľte radšej bezkofeínovú – je to o čosi trochu menšia brutalita.
- Čokoláda – po ťažkom dni v práci je niekedy tyčinka čokolády to, po čom najviac túžime. Avšak, pravidelné pojedanie čokolády tesne pred spánkom nie je hrozbou iba pre váš obvod pásu – čokoláda je tiež vysoko kofeínová so stimulačným účinkom z theobromínu – horký alkaloid odvodený z kakaovníka.
- Alkohol – pohárik na noc, v podobe škótskej whisky alebo dobrého vína či piva môže príjemne upokojiť nervy. Avšak, relaxačný efekt alkoholu tiež vplýva na spojenie žalúdka a pažeráka. Uvoľní to svalový zvierač tak, že nie je schopný udržať nestrávené jedlo tam kde má byť (= v žalúdku), čo spôsobuje reflux počas spánku. Reflux, o ktorom väčšina ľudí vtedy ani netuší. Tým je rizikový ešte viac – trvá hodiny a nikto ho nerieši.
- Syr – veď ten sa predsa taaaak hodí k tomu večernému poháru dobrého vína ? Žiaľ však, rovnako ako víno, aj syr môže spustiť problémy s pažerákom. A pozor: mäkké syry (feta, brie, hermelín, riccota a pod.) spôsobujú reflux viac než syry tvrdé (Parmezán, gouda a pod.)
- Orechy – vieme, že hlásame veľké zdravotné benefity všetkých orechov. Ale ak ide o ich konzumáciu tesne pred spaním, treba myslieť na nasledovné: orechy sú bohaté na tuky, jasné, že polynenasýtené omega-3 a omega-6 mastné kyseliny ( = dobré tuky), no je to stále tuk, ktorý už nemá šancu na „spálenie“ bežnými dennými aktivitami. Akonáhle si budete pochutnávať pred spaním na väčšom množstve akýchkoľvek orechov, môžu sa stať dve zlé veci: 1) ostanú „sedieť“ vo vašom tráviacom systéme a sťažovať vám zaspanie a zhoršovať kvalitu spánku a 2) premenia sa na nový zásobný tuk, ktorý – ako vieme – spaľuje sa tak ľahko, že nikto s tým nemá problém 🙂
- Mastné spracované jedlá – jedlá, čo nám prinášajú uspokojenie – či sú to fast food ako hamburger alebo hranolky, keksy či čipsy. Tieto jedlá znásobia večernú pohodu (mastné, slané, chrumkavé, mňam!), no okrem toho, že sú superkalorické, spôsobujú tiež nepríjemné uvoľňovanie kyseliny HCl, ktorá naruší pokojný nočný spánok.
- Kyslé ovocie – pomaranče, citróny, grapefruity, pomarančové džúsy, ale aj paradajky, zelené jablká, čerešne, broskyne a čučoriedky. Ak nevinne pojedáte svoju obľúbenú misku ovocia pred spaním, môže to vysvetľovať váš prípadný reflux.
- Bublinkové nápoje – nielen, že je popíjanie sladkých sýtených nápojov úplne nevhodné z kalorických dôvodov, plechovka či fľaša je plná rôznych kyselín a oxidu uhličitého. Zatiaľ čo kyselina v nápoji poškodzuje ochranný povrch zubov – sklovinu, spôsobí tiež poškodenie tkaniva, napríklad sliznice žalúdka. Nadmerné množstvo oxidu uhličitého sa drží v žalúdku a črevách a to zvyšuje tlak a bolestivú plynatosť, čo sa môže ešte vystupňovať, keď si ľahnete.
- Zmrzlina – huráá! Prvá pomoc po zlom a ťažkom dni, kedy vás všetci nahnevali, sklamali, urazili a zradili… Dajte si však pozor na to, aby ste si ju dali s dostatočným odstupom pred spánkom (aspoň 3 hodiny). Inak si vezmete do postele nie veľmi priateľských „kamarátov“ vašej postavy a zdravia – nasýtený tuk a biely cukor ? Tuk sa počas spánku nespáli a cukor prudko zvýši inzulín v krvi, čo spôsobí počas spánku nepokoj, prehadzovanie sa, otáčanie a dokonca i nočné mory.
- Z výživových doplnkov nie je vhodné krátko pred spaním užívať: koenzým Q10, veľké dávky vitamínu C, cesnak, trezalka – ľubovník bodkovaný, chróm a fermentovaná červená ryža.
Spracovala: Mgr. Petra Gálisová, MUDr. Igor Bukovský
Publikované: 15.3.2019