Ako si vybrať zdravé pečivo?

Ako si vybrať zdravé pečivo?

chlieb, pečivo, celozrnné

Cereálne, viaczrnné, tmavé či fit neznamená automaticky „celozrnné“.

Autori: Mgr. Petra Gálisová, Ivana Mesárošová, MSc., MUDr. Igor Bukovský, PhD.

Tím AKV prináša ďalší užitočný prehľad produktov.

Kto by ešte dnes veril knihám ako „Pšeničný mozog“ alebo „Život bez pšenice“?

Úplne v rozpore s historickou skúsenosťou ľudstva aj realitou súčasného výskumu nás horúčkovito presviedčajú, že obilniny poškodzujú zdravie každého človeka a spôsobujú viac ochorení ako tabak, alkohol a údeniny dokopy.

Ak ste na pochybách, či predsa len na móde „Bezlepková diéta pre všetkých!“ nie je niečo pravdivé, pozrite si tieto tri videá:

■  Dr. Alessio Fasano: Bezlepková diéta pre všetkých? Skutočne?
■  Dr. David Katz: Nedajte sa strašiť!
■  Dr. Igor Bukovský: Pšenica – áno či nie?

Ľuďom, ktorí nehľadajú senzácie ale pravdu, je jasné, že „Bezlepková diéta pre všetkých!“ je len ďalšia módna vlna, ktorá naozaj nie je pre všetkých.

Dôležitejšie je niečo iné: celozrnné pečivo a chlieb treba uprednostniť namiesto výrobkov z bielej múky. Snažíte sa, avšak v obchode pri regáloch s pečivom bezradne čítate názvy ako cereálne, viaczrnné či fit a neviete, ktoré z nich je naozaj vhodné a celozrnné?

Tím AKV spravil veľký prieskum bežne dostupného pečiva v slovenských supermarketoch a zostavil pre vás nasledujúci prehľad a manuál na výber toho najlepšieho celozrnného pečiva.

Keďže je nasledujúci materiál pomerne rozsiahly (okolo 20 strán, ale nebojte sa, je tam veľa obrázkov :)) a formátovanie pomerne zložité (takmer knižná úroveň), tak vám článok ponúkame ako PDF súbor (6 MB). Tento text vznikol ako základ knihy Sendviče na zdravie 🙂

Takže Ako si vybrať zdravé pečivo?

Tu nájdete naše tématické videá:
https://www.youtube.com/watch?v=Z6hPeA08lXs&t=250s