Tuky v našej strave sa po chemickej stránke delia na nasýtené, nenasýtené a trans-mastné kyseliny (MK). Vieme tiež, že nenasýtené mono- aj polynenasýtené) sú pre nás esenciálne MK = sme odkázaní na ich príjem v strave, pretože ich naše telo nedokáže tvoriť samé. A sme pri tých dobre známych omega-3, omega-6 a omega-9 MK. Potrebujeme ich v dostatočnom množstve a v správnom pomere a teraz pozor: najnovšie sa ukazuje, že na naše zdravie má zásadný vplyv to, z akých potravín ich prijímame.
Vedcom z prestížnej americkej Harvardovej univerzity (School T. H. Chan of Public Health) v Bostone sa podaril mimoriadne zaujímavý objav. Zistili totiž, že je veľký rozdiel, či prijímame mono-nenasýtené MK (napr. kyselina olejová z radu omega-9 MK = MUFA) z rastlinných olejov alebo zo živočíšnych tukov. Zistili, že kým tie MUFA z rastlinných potravín pôsobia na naše zdravie ochranne, MUFA zo živočíšnych zdrojov (= maslo, slanina, bravčová masť a pod.) môžu dokonca zvyšovať riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. (Ktosi tu však ešte stále chce poškodzovať vaše zdravie tvrdením, že živočíšne tuky sú zdravé?!)
Ako sa to podarilo zistiť?
Vedci opäť dôkladne preskúmali dáta z dvoch najrozsiahlejších epidemiologických štúdií: Nurses´Health Study a Health Professionals Follow-Up Study, v ktorých sa zbierajú údaje o zdraví a výžive od viac ako 94 000 ľudí! Vyhodnotené informácie pochádzajú z obdobia dlhého až 22 rokov. Ešte raz: analýza podrobných údajov nahromadených za 22 rokov od vyše 94 tisíc ľudí! (Toto sú naozaj mimoriadne spoľahlivé výskumy, spoľahnite sa :-))
Dôsledná analýza ukázala nasledovné fakty:
- ľudia, ktorí mali vysoký príjem MUFA (= mononenasýtené MK) z rastlinných zdrojov, mali o 16 % nižšie riziko predčasného úmrtia, zatiaľ čo ľudia, v ktorých strave prevažovali MUFA zo živočíšnych zdrojov, mali toto riziko úmrtia až o 21 % vyššie!
- ak ľudia nahradia určitý podiel nasýtených tukov, rafinovaných sacharidov (= napr. pridaný cukor a biela múka) a trans tukov za rovnaké množstvo kalórií (len 2 – 5 % denného príjmu energie) v podobe MUFA z rastlinných zdrojov, kleslo ich riziko predčasného úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia o 10 % a celková úmrtnosť o 15 %
- a hlavne, ak ľudia nahradili MUFA zo živočíšnych tukov za MUFA rastlinné, kleslo im riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby až o 24 %!
Doktorka Marta Gausch-Ferré, PhD, jedna z vedúcich štúdie upozorňuje, že je dôležité zamerať sa na zdroj a kvalitu tukov v našej strave. Odkazuje, že by sme mali jesť viac mononenasýtených MK z rastlinných zdrojov (= olivový olej, avokádo, orechy a pod.) a naopak menej tukov zo živočíšnych potravín (= tučné mliečne výrobky, hydina, vajcia, červené mäso).
Najlepšie zdroje mononenasýtených mastných kyselín (MUFA) s ochranným účinkom na naše zdravie: • extra panenský olivový olej • avokádo a avokádový olej • ľanové semeno a ľanový olej • orechy a orechové oleje.
Živočíšne zdroje mononenasýtených MK – ich konzumáciu obmedzte: • tučné mliečne výrobky (maslo, smotana, plnotučné mlieko a výrobky z neho) • vajcia (preferujte konzumáciu omega-3 bio vajec, ktoré majú priaznivejšie zloženie a ich konzumáciu obmedzte na max 2 – 3 celé vajcia týždenne) • hydinové mäso a výrobky z neho • červené mäso a výrobky z neho (bravčové, hovädzie a pod.)
Spracovala: Ivana Mesárošová, MSc a MUDr. Igor Bukovský, PhD.
Zverejnené: 4.4.2018
Zdroj: American Heart Association. „Mono-unsaturated fats from plants, not animals may reduce risk of death from heart disease and other causes.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 21 March 2018.