Stále a znovu sa nás ktosi pokúša presviedčať, že „staré pravdy neplatia“. Znovu a stále treba čeliť tomu informačnému chaosu okolo seba. Aj v otázkach výživy. Takže sa vraciame k téme: Raňajky – treba ich alebo nie? Odpoveď je jednoznačná a Dr. Bukovský ju už vyjadril vo vášnivej verejnej diskusií v máji 2015 https://www.youtube.com/watch?v=ocl5-odfFj4. Teraz prinášame nové zaujímavé informácie, ktoré by nemali naozaj nikoho nechať na pochybách.
Diabetici s cukrovkou druhého typu (DM2T) si môžu vďaka správnemu rozloženiu jedla počas dňa znížiť potrebné dávky inzulínu a dokonca aj schudnúť prebytočný tuk, ukázala nová štúdia.
Našu hmotnosť a našu hladinu cukru v krvi ovplyvňuje všetko, čo počas dňa zjeme a vypijeme. To vieme. Môže však na to vplývať aj to, ako si naše jedlo počas dňa rozložíme? Túto otázku si položil vedecký tím vedený profesorkou medicíny, Danielou Jakubowiczovou z renomovanej Tel Avivskej Univerzity. Trojmesačným výskumom sa im podarilo dokázať, že pomocou výdatných raňajok si pacienti s DM2T:
- udržia lepšie hladiny glukózy v krvi
- znížia si dávky inzulínu
- a podarí sa im aj ľahšie schudnúť.
Raňajky, najdôležitejšie jedlo dňa
Rôzne trendové diéty sa nás snažili a ešte stále snažia presvedčiť, že raňajky sú zbytočné. Vraj, ak sa ráno nenajeme, schudneme viac, pretože naše telo bude spaľovať viac svojich tukových zásob. Znovu a znovu sa ukazuje, že to nie je pravda.
Platí to presne naopak: Vďaka výdatným raňajkám vhodného zloženia schudneme dokonca viac!
Už v roku 2014 vedci dokázali, že správne rozloženie jedál počas dňa uľahčuje chudnutie. Zistili, že ak budeme jesť veľké raňajky a len ľahkú večeru, schudneme pri rovnako kalorickej diéte až o 26 % viac ako tí, ktorí to majú naopak – teda malé alebo žiadne raňajky a veľkú večeru. A to z rovnakého jedla = rovnaké zloženie a rovnaké kalórie počas dňa!
Platí však toto zistenie aj u diabetikov s nadváhou, ktorí sú odkázaní na liečbu inzulínom a o ktorých vieme, že je pre nich ťažké schudnúť? Práve túto otázku riešila Dr. Jakubowiczová vo svojej štúdií prezentovanej v marci 2018.
Tri, päť, alebo šesťkrát denne?
Tradičné odporúčanie pre diabetikov hovorí, že denné jedlo rozložené do 5 – 6 primerane veľkých porcií pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a podporuje chudnutie. Ukazuje sa, že je to škodlivý mýtus, dokonca hlúposť. Nové, vedou potvrdené, poznatky hovoria totiž presný opak: jedlo rozdelené do 3 denných jedál:
- výdatné raňajky
- stredne výdatný obed
- ľahká večera
podporuje chudnutie a stabilizovanú hladinu glukózy v krvi a to aj u diabetikov, ktorí majú narušenú reguláciu glukózy v tele a nadváhu/obezitu.
„Čas a frekvencia jedenia je zrejme ešte dôležitejšia ako to, čo jete a koľko kalórií prijmete.“ vysvetľuje profesorka Jakubowiczová. „Náš metabolizmus sa počas dňa mení. Krajec chleba, ktorý zjeme na raňajky vedie k nižšej glykemickej odpovedi a k menšiemu vytváraniu tukových zásob ako identický krajec chleba zjedený večer.“ No nie je to fascinujúce?
Ako sa to vedcom podarilo dokázať?
Štúdie sa zúčastnilo 11 obéznych žien a 16 obéznych mužov, ktorí sú kvôli diabetu druhého typu odkázaní na každodennú dávku inzulínu. Vedci pacientov rozdelili do dvoch skupín, pričom obe skupiny dostávali po dobu sledovania rovnaký kalorický príjem (prispôsobený ich individuálnej potrebe), avšak v inom režime jedla počas dňa:
- prvá skupina (nazvime ju 3J), dostávala svoje jedlo v troch denných jedlách: ako výdatné raňajky, stredne kalorický obed a ľahkú večeru
- druhá skupina (nazvime ju 6J), mala rovnaké zloženie jedla, ale rozdelené do šiestich porcií počas dňa – okrem troch hlavných jedál mali aj desiatu, olovrant a druhú večeru – presne podľa aktuálnych odporúčaní pre cukrovkárov na chudnutie: jedzte približne každé 2 – 3 hodiny.
Čo sa stalo o tri mesiace?
Hmotnosť:
- pacienti zo skupiny 3J, ktorí jedli len trikrát denne, schudli v priemere až 5 kilogramov!
- Pacienti zo skupiny 6J, ktorí jedli šesťkrát denne, pribrali v priemere + 1.4 kg! Z rovnakého jedla (rovnaké zloženie, rovnaké kalórie – primerané pohlaviu a hmotnosti)!
Koncentrácia glukózy v krvi:
- u ľudí zo skupiny 3J sa upravili hodnoty glukózy meranej na lačno: v priemere sa znížili až o 3 mmol/L (z 8,9 mmol/L až na 5,9!)
- u ľudí zo skupiny 6J sa znížili len o 1,27 mmol/L (z 9,1 mmol/L iba na 7,8)
Denná potreba inzulínu:
- pacienti zo skupiny 3J si mohli na konci štúdie (po 3 mesiacoch) znížiť dennú dávku inzulínu o takmer polovicu (z pôvodných 54,7 jednotiek/deň na 34,8!)
- pacienti zo skupiny 6J si museli za rovnaké obdobie svoje dávky inzulínu zvýšiť o 2,2 jednotky na deň (z 67,8 na 70!)
Okrem toho udávali pacienti zo skupiny 3J citeľné zníženie chuti na sladké a návaly hladu, pričom pacienti zo skupiny 6J hlásili presný opak – nutkanie jesť sladkosti a návaly hladu.
Čo je však najdôležitejšie!
Celková glykémia (= koncentrácia glukózy v krvi) sa pacientom z prvej skupiny (3J) upravila už po 14-tich dňoch – ešte predtým ako došlo k redukcii hmotnosti! To znamená, že ešte pred schudnutím má správne načasovanie jedla a jeho frekvencia významný vplyv na kontrolu glukózy v krvi a liečbu cukrovky, pričom je tento efekt ešte výraznejší po schudnutí.
Záver AKV:
- Stravujte sa trikrát denne
- Raňajky by mali byť kaloricky najvýdatnejším jedlom dňa a mali byť mať vhodné zloženie
- Náš Návod ako na zdravé raňajky si prečítajte tu
Spracovala: Ivana Mesárošová, MSc a MUDr. Igor Bukovský, PhD.
Zdroje:
- Jakubowicz D, Froy O, Tsameret S, et al. High energy breakfast diet is an effective strategy for weight loss and reduction of the total daily insulin dose in type 2 diabetes. prezentované na: ENDO 2018: The Endocrine Society Annual Meeting; Chicago, IL; 17-20. marec, 2018. Abstract OR05-2.
- A high-energy breakfast promotes weight loss and helps reduce total daily insulin dose in type 2 diabetes (publikované online). Washington, DC: Endocrine Society. publikované 18. marec, 2018. videné dňa 27. marec, 2018: https://www.endocrine.org/news-room/2018/high-energy-breakfast-promotes-weight-loss-helps-reduce-total-daily-insulin-dose-for-type-2-diabetes
- Mauro Lombardo, Alfonso Bellia, Elvira Padua, Giuseppe Annino, Valeria Guglielmi, Monica D’Adamo, Ferdinando Iellamo & Paolo Sbraccia (2014) Morning Meal More Efficient for Fat Loss in a 3-Month Lifestyle Intervention, Journal of the American College of Nutrition, 33:3, 198-205, DOI: 10.1080/07315724.2013.863169. videné dňa 27. marec, 2018: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2013.863169