Čo to je?
Látka, ktorá patrí do skupiny ubichinónov s účinkami podobnými vitamínom. Nachádzajú sa v každej bunke živočíchov aj rastlín. Koenzým Q10 je typický humánny ubichinón, ktorý si človek vytvára sám, ale od 20. roku života jeho produkcia klesá. Tvorba koenzýmu Q10 vyžaduje dostatok vitamínu B6.
Funkcie a účinky
- ovplyvňuje energetický metabolizmus každej bunky (pre náročných: transportuje elektróny a protóny v procese tvorby ATP z mastných kyselín v mitochondriách buniek)
- má antioxidačné účinky – v spolupráci s vitamínom E a karotenoidmi chráni najmä molekuly krvných tukov a bunkových membrán
- priaznivo ovplyvňuje stabilitu a funkcie všetkých bunkových membrán
Kde sa nachádza?
Okrem vlastnej produkcie koenzýmu Q10 v organizme, človek prijíma túto látku aj v niektorých potravinách (červené mäso, hydina, pomaranče, brokolica). Vyprážanie znižuje obsah koenzýmu Q10 v potravinách asi o tretinu, varením sa obsah zachováva. Príjem koenzýmu Q10 potravou predstavuje v Dánsku (iné údaje nie sú k dispozícii) 3 – 5 mg/deň.
Terapeutické využitie
- ateroskleróza
- chronická obštrukčná choroba pľúc
- diabetes mellitus – cukrovka
- demencia a degeneratívne ochorenia CNS (napr. Alzheimerova a Parkinsonova choroba)
- hypercholesterolémia a užívanie liekov na zníženie cholesterolu (statíny významne znižujú tvorbu vlastného koenzýmu Q10)
- hypertenzia
- obezita
- cirhóza
- edémy
- chronická únava
- psoriáza (koenzým Q10 tlmí zápalovú hyperaktivitu imunitného systému)
- alergie a astma (znižuje tvorbu histamínu)
- starnutie buniek a tkanív (znižuje tvorbu voľných radikálov) – dnes veľmi populárny anti-aging efekt
- podpora výkonu u športovcov – nie je doteraz dôveryhodne preukázaná
Ako sa užíva?
Vzhľadom na komplexné biologické funkcie a relatívne nové poznatky, nie je pre koenzým Q10 stanovená denná odporúčaná dávka. Dôležité je zvoliť si prípravok s vysokou vstrebateľnosťou a užívať ho pravidelne v dennej dávke najmenej 30 mg počas niekoľkých týždňov. K saturácii bunkových systémov dochádza najskôr po 2 – 4 týždňoch – to je minimálna doba užívania na dosiahnutie biologického účinku.
Formy výživových doplnkov
Množstvo a vstrebateľnosť rôznych prípravkov sa veľmi líši. Slovenský trh ponúka niekoľko kvalitných foriem. Väčšinou obsahujú koenzým Q10 rozpustený v sójovom oleji. Prípravky obsahujú 10 – 100 mg koenzýmu Q10 v jednej tablete alebo kapsuli. AKV najčastejšie využíva
- Jamieson Co-Enzým Q10 60 mg
- ak ste už počuli o tom, že oxidovaná forma (ubichinón) je menej užitočná a horšia než redukovaná forma (ubichinol), tak máme dobrú správu: najnovšie výskumy celkom jednoznačne ukazujú, že či už užívate ubichinón alebo ubichinol, vaše telo si tieto dve formy koenzýmy Q10 upravuje a premieňa podľa svojej potreby – akurát, že ten ubichinol (redukovaná forma koenzýmu Q10) je o dosť drahší (a zbytočne)
Toxické účinky
- toxické účinky a prejavy z predávkovania koenzýmom Q10 nie sú známe
- existujú dôkazy, že ľudský organizmus dobre znáša dávky na úrovni 200 mg/deň počas 1 roka a dávky 100 mg/deň počas 6 rokov
Dobré vedieť
Na trhu sú dostupné aj žuvačky a zubné pasty s obsahom koenzýmu Q10, ktoré sú určené na prevenciu a liečbu paradontózy a gingivitídy. Dokonca existuje aj práškový energetický nápoj s obsahom koenzýmu Q10. Vzhľadom na nízku stabilitu koenzýmu Q10 je však veľmi otázne, či tieto výrobky môžu mať deklarované účinky. (Zase som vám ušetril peniaze. )
Účinok koenzýmu Q10 sa zvyšuje v spojení s dostatočným príjmom komplexu vitamínov B, vitamínu C a E. Uprednostnite prírodné a prirodzené zdroje týchto vitamínov.
U onkologických pacientov je možné a prospešné dávky zvýšiť až na 600 mg denne.