Čo to je?
Ide o chorobný pocit smútku až úplnú neschopnosť prežívať radosť. Tento stav sa spája so stratou záujmov, poruchami spánku, pocitmi menejcennosti alebo viny. U dvoch tretín depresívne ladených ľudí sú prítomné aj úvahy o predčasnom skončení života. Tzv. larvovaná depresia sa môže prejavovať rôznymi telesnými ťažkosťami, únavou alebo poruchami spánku. Smutná nálada sa vtedy nemusí vyskytovať vôbec alebo nie je výrazná.
Prečo vznikne?
Zjednodušene a chemicky: ide o narušenie citlivej rovnováhy desiatok rôznych chemických látok v mozgu – jednu z hlavných úloh hrá deficit serotonínu. Príčiny vyvolania depresívnych stavov môžu byť genetické (výskyt depresívneho syndrómu u rodičov alebo súrodencov) ale aj psychosociálne (úmrtie blízkeho človeka, rozvod a pod.). Najčastejšie však ide o spolupôsobenie oboch faktorov.
Úprava výživy
- jedzte veľa ovocia a zeleniny, strukoviny, obilniny – strava s nedostatkom vlákniny zhoršuje plynulé zásobovanie mozgu glukózou = zvýšené riziko zmien nálady
- uprednostnite potraviny s nízkym glykemickým indexom
- vylúčte alebo aspoň výrazne obmedzte: cukor, sladkosti, bielu múku a bielu ryžu, fast food, sladené nápoje, alkohol
- obmedzte aj príjem kofeínu – znižuje tvorbu serotonínu v mozgu
- obmedzte alkohol – napriek počiatočnému euforizujúcemu efektu je to silný depresant (veď viete, ako vynikajúco sa človek cíti, keď má opicu )
Špeciálna podpora liečby
- esenciálne mastné kyseliny 1000 – 1500 mg/deň – podrobnosti nájdete v článku Esenciálne mastné kyseliny
- horčík: 200 mg 2-krát denne (najlepšia je chelátovaná forma minerálu)
- horká čokoláda: 50 – 100 g denne (urobte všetko, aby ste sa s ňou zmestili do kalorickej rovnováhy)
- Stressease: ½ tabletky ráno s jedlom a večer pred spaním
- kyselina listová: 400 – 1200 mikrogramov denne
- denne vypite 2 – 3 šálky čaju z týchto čajovín: zázvor, žen-šen, sladké drievko, mäta pieporná
- ginkgo biloba: 2000 mg extraktu v tabletke 2-krát denne (napr. Ginkgo Biloba fy Jamieson)
- L-karnitín: 500 mg 2 – 3-krát denne nalačno
- trezalka (napríklad tabletky Persen): užívajte podľa informácie v príbalovom letáku
- selén: 50 – 100 mikrogramov denne
Čo ešte môžete urobiť a zvážiť?
- užívanie steroidných prípravkov (najčastejšie: kortikosteroidy a anaboliká) a hormonálnej antikoncepcie môže výrazne znížiť hladinu serotonínu v mozgu
- depresiu môžu vyvolávať alebo zhoršovať aj potravinové alergie, hypoglykémia, hladovka, hypotyreóza, poruchy trávenia a vstrebávania živín, ochorenia tráviaceho systému, chronická bolesť, užívanie niektorých liekov (kontrolujte informácie o vedľajších účinkoch liekov, ktoré užívate)
- ak fajčíte, prestaňte – medzi fajčiarmi je viac depresívnych ľudí
- Atkinsova diéta (diéta s veľkým obsahom bielkovín a môže spôsobiť vážny deficit serotonínu v mozgu a prehĺbiť depresívne nálady)
- urobte všetko pre to, aby ste mohli kvalitne spať 7 – 8 hodín denne
- ak patríte k ľuďom, ktorí sa po prebudení dlho rozbiehajú, mali by ste ráno stráviť – vždy, keď je to možné – aspoň 20 – 30 minút na priamom slnečnom svetle (čo tak ,,snídaně v trávě“? alebo ísť do práce – aspoň kúsok – peši)
- u mužov môže byť depresívny stav spôsobený aj zníženou hladinou testosterónu
- nezabudnite, že hladinu testosterónu znižujú mastné jedlá, brušná (viscerálna) obezita, fyzická pasivita a nedostatok svalovej hmoty
- časté a dlhé sledovanie televízie zosilňuje nevedomý pocit izolácie a depresie
- skúste sa vyhýbať nealko nápojom, ktoré obsahujú umelé sladidlo aspartám – môže blokovať tvorbu serotonínu
- buďte fyzicky aktívni – pravidelná aktivita podporuje tvorbu endorfínov = pocit šťastia a uvoľnenia
- pokúste si identifikovať spúšťače vášho negatívneho a toxického vnútorného monológu a potom sa usilujte nájsť nové „dráhy“ pre svoje myšlienky (kvalitná motivačná literatúra, priatelia, záujmy, učenie sa nových vecí, psychoterapia a pod.)
- ak sa depresívne stavy vyskytujú viazané na jesenné a zimné obdobia, môže byť pre vás veľmi užitočná terapia svetlom 15 – 20 minút/deň
- keď vám je dobre, vytvárajte si spojenie svojich pozitívnych pocitov s hudbou tým, že si budete cielene prehrávať určité skladby a potom, keď vám až tak dobre nie je, môžete použiť tú istú hudbu na zlepšenie svojej nálady
Dobré vedieť
Nikto nemôže byť dokonalý.
Máme právo byť slabí, nervózni, smutní a neistí.
Depresia a smútok nie je prirodzenou súčasťou starnutia. Veľa sa hrajte, budete sa veľa smiať.
Život je vyvážený. Neexistujú ľudia, ktorým sa dejú iba zlé alebo iba dobré veci.
Upozornenie: Tento materiál je určený ako podpora liečby, ktorú vám určil váš lekár. Neupravujte a neprerušte liečbu ordinovanú vaším lekárom bez jeho vedomia. Obsah tejto stránky nie je určený na to, aby nahradil konzultáciu s lekárom, ak si to vyžaduje váš zdravotný stav. Autori textu ani majitelia autorských práv tejto stránky nenesú zodpovednosť za nesprávne použitie uvedených odporúčaní.